Palenie papierosów – nałóg i choroba

Spalenie jednego papierosa zajmuje kilka minut. Zwykle ta czynność powtarzana jest regularnie co kilka godzin, a nieraz jeszcze częściej. Kiedy w pracy się dłuży, wystarczy usłyszane “chodź na papierosa” i człowiek odrywa się od biurka żeby odpocząć, odstresować się i TRUĆ!

Każdy wypalony papieros pozostawia w naszym organizmie trwały ślad, będący kombinacją trucizn i substancji smolistych… Jak więc człowiek, w sposób zupełnie świadomy może niszczyć swoje zdrowie? Czy rzucenie palenia jest rzeczywiście takie trudne? Jakie są skutki zerwania z nałogiem? I co najważniejsze… dlaczego papierosy tak szybko uzależniają?

ACETON, CYJANOWODÓR, AMONIAK, ARSEN, FENOL, DDT, TLENEK WĘGLA, KADM, BEZNOPIREN, CHLOREK WINYLU, TOLUIDYNA, NAFTYLOAMINA …to zaledwie początek długiej listy substancji, jakie kryją się w niepozornie wyglądającym papierosie…

Jeden papieros zawiera kilka tysięcy szkodliwych substancji, z czego kilkadziesiąt jest substancjami rakotwórczymi! Współcześni producenci do czystego tytoniu, który jest bazą papierosa dodają różnego rodzaju środki konserwujące, zmieniające smak, zapach, zwiększające jakość produktu… Tym samym “wzbogacając” go w dodatkowe trujące substancje.

Dlaczego papierosy uzależniają?

Wszystkiemu winna jest tutaj nikotyna, będąca alkaloidem pochodzącym z liści i korzeni tytoniu. Drażni ona układ nerwowy tak samo jak kokaina lub heroina. Ma więc działanie silnie uzależniające, które ma swoje źródło w mózgu.

U “początkującego” palacza nikotyna zaburza naturalną równowagę organizmu, który jednak po pewnym czasie “przyzwyczaja się” do tej substancji i nowej sytuacji. Przystosowanie organizmu do działania nikotyny jest tak silne i wiążące, że wręcz domaga się on kolejnych dawek. Dlatego też palacze sięgają po papierosy tak często i mają ogromne problemy z rzuceniem nałogu.

Na wskutek regularnych dostaw nikotyny do mózg zaczynają wydzielać się dopamina (wywołująca odczucie przyjemności) oraz noradrenalina (wywołująca stan ożywienia i napływ energii). Zaraz po zapaleniu papierosa wymienione odczucia nasilają się, jednak znikają niedługo po jego wypaleniu, co prowadzi do rozdrażnienia i chęci dostarczenia kolejnej dawki nikotyny. Stąd też stwierdzenie, że wypalenie papierosa uspokaja i relaksuje. Tak naprawdę jest to jednak błędne koło…

Palenie papierosów a zdrowie…

Wdychanie dymu tytoniowego powoduje lawinę natychmiastowych reakcji w organizmie. Serce zaczyna coraz szybciej bić, a uwalniany tlenek węgla spowalnia transport tlenu z płuc do tkanek… Każdy kolejny papieros działa na organizm człowieka destrukcyjnie. Pojawia się kaszel, trudności z oddychaniem, skóra traci zdrowy kolor, włosy stają się matowe, a paznokcie żółkną. Charakterystyczne dla palacza są też zniszczone zęby, nieświeży oddech i zapach dymu utrzymujący się na włosach i ubraniach. Te wszystkie zmiany w wyglądzie zewnętrznym są jedynie małym procentem wszystkich szkód jakie dym tytoniowy wyrządza w organizmie człowieka.

Do trzech, najbardziej popularnych grup schorzeń wywołanych długotrwałym paleniem papierosów należą: choroba wieńcowa, niewydolność płuc oraz nowotwory.

Tak naprawdę lista chorób jest bardzo długa. Rak płuc, krtani, języka, całej jamy ustnej, trzustki, nerki, choroby serca i układu krwionośnego, miażdżyca, tętniaki, zawał serca, udar mózgu, wszelkiego rodzaju choroby układu oddechowego jak np. przewlekłe zapalenie płuc, gruźlica, choroby zębów i nadwrażliwość oczu, łzawienie, wrzody żołądka i dwunastnicy, guzy jelita grubego…. Palenie tytoniu jest szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży. Zwiększa nie tylko ryzyko rozwoju choroby nowotworowej szyjki macicy i jajników, ale przede wszystkim ryzyko poronienia i ciąży pozamacicznej. Papierosy wpływają też negatywnie na prawidłowy rozwój płodu. Mogą zaburzać pracę serca, powodować powstawanie wad rozwojowych, prowadzić do niedotlenienia płodu. Dzieci, zwykle rodzą się z niższą wagą, a samo ryzyko przedwczesnych narodzin jest bardzo duże. W skajnych przypadkach może również dochodzić do poronienia.

Trochę psychologii …

Tak naprawdę palenie papierosów nie przynosi żadnych korzyści i co najdziwniejsze jest zupełnie świadomym działaniem człowieka. Media masowego przekazu a nawet sami producenci wyrobów tytoniowych umieszczają informacje o szkodliwości papierosów. Skąd więc taka ich popularność? Dlaczego odsetek palaczy w społeczeństwie wciąż się zwiększa zamiast maleć? Co takiego daje palenie papierosów ?

Jedną z głównych przyczyn sięgania po papierosy jest stałe odczuwanie stresu i poddenerwowania. Nikotyna wycisza, relaksuje i zmniejsza napięcie. Pozwala na chwilową ucieczkę od problemów. Jest reakcją na bodźce ze świata zewnętrznego np. kłótnia, stresująca rozmowa o pracę itd. Palenie bardzo szybko staje się nawykiem, takim samym jak picie porannej kawy. Pomaga w koncentracji i skupieniu uwagi. Zwiększa aktywność organizmu… Te wszystkie “pozytywy” powinniśmy jednak przekreślić grubą kreską. Palenie tytoniu związane jest z uzależnieniem. Im częściej się stresujemy tym częściej sięgamy po papierosy. Traktujemy je jak lekarstwo na wiele dolegliwości psychicznych i fizycznych. Palimy też dla towarzystwa i nawet sami nie zdajemy sobie sprawy, że właśnie znikło pół paczki… Nasz organizm przyzwyczaja się do stałych dostaw nikotyny, i domaga się ich coraz częściej i częściej …

A co mówią statystyki?*

Co 6 SEKUND na świecie umiera osoba w wyniku chorób spowodowanych paleniem papierosów.

Około 60 TYSIĘCY OSÓB umiera każdego roku z powodu palenia tytoniu.

Palenie tytoniu podwyższa ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe o około 30-30%.

90% zachorowań na raka płuc spowodowane jest paleniem tytoniu.

Około 2 TYSIĄCE osób w Polsce umiera z powodu biernego palenia.

Około 50% NASTOLATKÓW w wieku 13-15 lat, ma są sobą pierwsze próby palenia papierosów.

40 TO LICZBA rakotwórczych substancji chemicznych, które są wprowadzane przez palaczy do płuc razem z dymem.

Palenie bierne

Przebywanie wśród osób palących i wdychanie dymu papierosowego również jest bardzo niebezpieczne. “Boczny” strumień dymu papierosowego zawiera do 15 razy więcej tlenku węgla i do 20 razy więcej nikotyny niż dym wdychany przez osobę palącą. Wśród takich osób możliwe jest wystąpienie chorób układu oddechowego, nowotworów (np. raka płuc) oraz chorób serca. Stały kontakt z osobami palącymi zmniejsza odporność organizmu i pogarsza ogólne samopoczucie.

Bierne palenie jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci. Często zdarza się, że przebywają w towarzystwie osób palących tym samym wdychając setki szkodliwych substancji. Organizm dziecka będący w fazie rozwoju, jest bardzo wrażliwy i jednocześnie podatny na działanie negatywnych czynników ze środowiska zewnętrznego.

Tak naprawdę zerwanie z nałogiem palenia papierosów jest bardzo ciężkie i trudne. Uzależnienie od nikotyny to nic innego jak CHOROBA, dlatego same chęci rzucenia palenia bywają niewystarczające. Nieraz należy wspomagać się metodami farmakologicznymi np. żuciem gumy nikotynowej, ssaniem pastylek lub użyciem plastra nikotynowego. Pamiętajmy, że pozbycie się nałogu jest procesem długofalowym i trudnym, często odkładając papierosy, przybieramy na wadze i stajemy się nerwowi. Najważniejsze jest jednak samozaparcie i chęci do rzucenia nałogu. Taka osoba powinna postawić sobie cel do którego będzie dążyć. Warto przede wszystkim pomyśleć o swoim ZDROWIU, ale także o ZDROWIU SWOICH NAJBLIŻSZYCH! I to w dłuższej perspektywie czasowej! Skutki palenia mogą bowiem objawiać się nawet po kilku lub kilkunastu latach. Należy zwrócić również uwagę na to, że swoją postawą dajemy zły przykład dzieciom. W większości przypadków dzieci palących rodziców, same w przyszłości stają się nałogowcami.

Wszystkich tych, którzy postanowili zerwać z nałogiem i chcą wzmocnić swoje płuca i układ oddechowy zapraszamy na seanse inhalacyjne do Krakowskiej Jaskini Solnej. Oddychanie czystym powietrzem oczyści płuca z nadmiaru trujących substancji i poprawi ogólne samopoczucie.

Regularne wizyty w Grocie Solnej powinny być elementem leczenia uzależnienia od papierosów. Oprócz zdrowotnych właściwości, seans ma na celu odpoczynek, relaks i odprężenie.

Polecamy również bardzo wartościowy filmik dotyczący powyższego nałogu:

*statystyki na podstawie badań Ministerstwa Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *