W zdrowym ciele, zdrowy duch!

w zdrowym ciele zdrowy duch
6 kwietnia obchodzimy ŚWIATOWY DZIEŃ SPORTU, dlaczego warto o tym mówić? Pamiętajmy, że zdrowy organizm to nie tylko zdrowe odżywianie, ale także aktywność fizyczna, w zdrowym ciele zdrowy duch!

Czasy, w których żyjemy nie są łatwe. Jesteśmy narażeni na stres, ciągle gdzieś biegniemy, a i tak na wiele rzeczy nie starcza nam czasu, bo dla wielu z nas doba jest za krótka. Co za tym idzie – nerwy, zmęczenie, brak satysfakcji z tego co robimy, frustracja, kłopoty ze snem, kłótnie z najbliższymi. W jaki sposób możemy to zmienić? Wystarczy kilkadziesiąt minut dziennie poćwiczyć, iść na spacer, pobiegać, czy popływać!

Co zyskamy dzięki systematycznej aktywności fizycznej?

Dzięki systematycznemu ruchowi, kompensujemy brak ruchu podczas całego dnia, dajemy inny bodziec naszym mięśniom, neutralizujemy stres i przeciążenia psychiczne, zapobiegamy powstawaniu i rozwojowi różnego rodzaju chorób i schorzeń, regenerujemy zarówno nasze siły fizyczne, jak i psychiczne, ale także kształtujemy nasze ciało i charakter, rozwijamy zainteresowania, zaspokajając tym samym różnorakie potrzeby.

Sport to zdrowie! Ponieważ:

  • aktywność, dostarcza nam radości, satysfakcji, zadowolenia, przyjemnych wrażeń – odpręża ciało i umysł, relaksuje, obniża samokontrolę emocjonalną,
  • czujemy się swobodnie, działamy w zgodzie z własnymi preferencjami i zainteresowaniami, nawiązujemy relacje międzyludzkie,
  •  pozwalamy sobie na małe szaleństwo, które jest miłą odmianą w stosunku do obowiązków i czynności dnia powszedniego, a także roli, jaką pełnimy w życiu zawodowym i społecznym,
  • zabawa i rozrywka, daje nam możliwość „zmiany rzeczywistości”, w której działamy tylko dla przyjemności,
  • podczas aktywności fizycznej nasz organizm wytwarza tzw. hormony szczęścia, czyli endorfiny, dzięki kilkudziesięciu minutom ćwiczeń, możemy sprawić, że zły dzień będzie miał miłe zakończenie, albo zacząć nowy dzień z zapasem świeżej energii,
  •  uspokajamy się podczas treningów fizycznych – uwalniamy w pozytywny sposób negatywne emocje i napięcia, co również ma znaczenie w relacjach międzyludzkich,
  •  nasze ciało staje się bardziej sprawne, dzięki czemu możemy sobie stawiać, coraz to nowe wyzwania,
  •  chronimy nasz organizm przed chorobami! Osoby ćwiczące, mają lepszą odporność. Warto też zdrowym nawykiem zarażać najmłodszych.

Aktywność fizyczna usprawnia pracę układu krążenia, normalizuje tętno, usprawnia pracę mięśnia sercowego i zmniejsza poziom „złego” cholesterolu. Trening poprawia koordynację mięśniowo – ruchową, dzięki temu nasze ruchy są bardziej harmonijne i precyzyjne. Systematyczna aktywność fizyczna usprawnia cały nasz aparat ruchu, zapobiega wadom postawy, zmniejsza ryzyko osteoporozy, a nasza pojemność życiowa płuc wzrasta.

Zalety aktywności fizycznej w życiu codziennym można wymieniać bez końca, pamiętajmy jednak, że wszystko jest dobre, ale z umiarem 🙂 Pamiętajmy, uprawiając sport rekreacyjnie, nie musimy robić rzeczy ponad nasze możliwość, nie zapominajmy jednak, że tak jak w każdej dziecinie życia, ważny jest progres, dzięki któremu zwiększają się nasze możliwości, a także satysfakcja. Jeżeli nie wiemy jak zacząć, warto sięgnąć porady specjalistów. Udać się na zorganizowane zajęcia, bądź skonsultować się z trenerem personalnym, który dobierze indywidualny system ćwiczeń.

Zespół Krakowskiej Jaskini Solnej zachęca do prowadzenia zdrowego trybu życia. W jaki sposób można wykorzystać sól? Seanse inhalacyjne w jaskiniach solnych przy tężniach solankowych, powodują szybszą regenerację organizmu, uspokajają, normalizują ciśnienie tętnicze. Dzięki czystemu powietrzu, bogatemu w ważne pierwiastki, oczyszczamy nasz układ oddechowy, wspomagając dzięki temu pracę płuc oraz układ immunologiczny.
Sól podczas treningu? Oczywiście! Podczas wysiłku fizycznego, zwłaszcza intensywnego nasz organizm wraz z potem pozbywa się płynów, ale także elektrolitów – sodu, potasu, magnezu, wapnia itd. Dlatego warto zadbać o prawidłowe nawodnienie podczas treningu – my polecamy napoje izotoniczne domowej roboty, do których warto dodać właśnie sól. Najlepiej taką, która nie jest przetwarzana i zawiera dużo minerałów i pierwiastków, które naturalnie występują w organizmie (np. sól himalajska lub kłodawska).

Jeśli natomiast, potrzebna jest szybka regeneracja po wysiłku lub poprawa pracy mięśni zapraszamy na masaż sportowy oraz izometryczny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *