Apiterapia – zdrowotne właściwości miodu

Apiterapia
Apiterapia, to inaczej terapia oparta na miodzie oraz jego produktach. Właściwości lecznicze tego złotego płynu znane są już od starożytności. Już wtedy wykorzystywano go nie tylko do poprawiania urody (np. kąpiele w mleku z dodatkiem miodu), ale przede wszystkim do leczenia różnych dolegliwości. Oczywiście miał również zastosowanie w kuchni jako składnik potraw, dodatek słodzący lub aromatyzujący.

Pomimo upływu wieków, miód nie stracił na znaczeniu, a wręcz przeciwnie stał się jeszcze bardziej popularny. Wykorzystywany jest w dermatologii, ginekologii, pediatrii, laryngologii, kardiochirurgii czy ortopedii. Jest specyfikiem, którego właściwie nie da się przedawkować, dlatego też ma tak ogromne zastosowanie w medycynie.

Miód jest płynem o barwach od jasnozłotej do ciemnej, niemal czarnej. Jego kolor zależny jest od rodzaju np. lipowy, wielokwiatowy, malinowy, gryczany, spadziowy itp. Jego nazwa pochodzi od głównego składnika z jakiego został utworzony. Zawiera ponad 20 pierwiastków cennych dla zdrowia, takich jak żelazo, magnez, fosfor, potas czy mangan, ale też wiele mikroelementów i witamin. Jego lecznicze właściwości ujawniają się już w momencie produkcji, kiedy zostaje “wyposażony” w enzymy uwalniane z gruczołów ślinowych pszczół. Tym samym staje się pełnowartościowym produktem o niezwykłych właściwościach.

Najbardziej popularne miody to:

Akacjowy- odpowiedni dla alergików, ze względu na niską zawartość pyłku. Stosowany w przypadku zakażeń górnych dróg oddechowych, nadkwasoty żołądka, zaburzeń przewodu pokarmowego lub dróg moczowych.

Gryczany- wykazuje dużą zawartość antyoksydantów, dlatego też wykorzystuje się go do leczenia chorób o podłożu rodnikowym np. Alzheimera, cukrzycy, miażdżycy, choroby Parkinsona i wielu innych. Ma również działanie przeciwzapalne, oraz wspomaga prawidłową pracę układu krążenia.

Lipowy- ma charakterystyczny lipowy aromat, oraz wyraźny smak. Ma działanie kojące w przypadku chorób układu oddechowego, zapaleń gardła, angin, zatok czy oskrzeli. Polecany przy przeziębieniach, szczególnie kiedy męczy nas uciążliwy kaszel.

Wielokwiatowy – jest „produktem” który uzyskiwany jest w wielu rodzajów roślin leśnych oraz łąkowych. Ma bardzo przyjemny smak i aromat. Jego spożywanie poprawia ogólną witalność organizmu oraz zwiększa odporność.

Spadziowy- jest produkowany głównie z pyłków znajdujących się na drzewach iglastych. Podobnie jak miód lipowy ma duże znaczenie w leczeniu chorób dróg oddechowych.

Wrzosowy- stosowany szczególnie w przypadku zapalenia dróg moczowych, prostaty, kamicy nerkowej lub zapalenia jelit.

Manuka- coraz popularniejszy rodzaj miodu, którego naturalna produkcja odbywa się głównie w Australii i Nowej Zelandii. Ma przede wszystkim silne działanie antybakteryjne, odkażające, przeciwutleniające oraz pasożytnicze.

Miody występują w różnych rejonach kuli Ziemskiej. Smak, aromat oraz kolor zależne są od roślin z jakich pszczoły pobierają pyłek niezbędny do produkcji. Tym samym powstają miody eukaliptusowe, jeżynowe, pomarańczowe oraz wiele, wiele innych.

Każdy rodzaj miodu posiada zdrowotne właściwości! Ogólnie mają działanie przeciwbakteryjne, grzybobójcze oraz antybiotyczne. Przy stosowaniu miodu, należy jednak pamiętać, że wysoka temperatura zabija wszystkie cenne składniki, dlatego też gorąca herbata dosładzana miodem jest zaledwie „wyposażona” w zbędną zawartość cukru. Najlepiej stosować miód rozcieńczony z letnią wodą, co wpływa na zwiększenie jego właściwości antybiotycznych. W tej też formie jest najlepiej przyswajany przez organizm.
Miód jest produktem odpowiednim dla osób w każdym wieku. Można podawać go dzieciom już od 1 roku życia (maluszki, które maja kilka miesięcy powinny go unikać ze względu na dużą zawartość alergenów). Ponadto, ze względu na jego właściwości, wykorzystywany jest nie tylko w kuchni, ale również w branży kosmetycznej. Stanowi bazę do produkcji wielu kosmetyków.

W Krakowskiej Jaskini Solnej możecie Państwo zakupić cukierki solne o smaku miodu, które nie tylko nawilżają gardło, ale mają przede wszystkim niesamowity smak, który zachwyci niejednego łasucha. Na zdrowie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *