Astma oskrzelowa

Światowy dzień astmy
Coraz więcej Polaków boryka się z astmą, będąca przewlekłą chorobą układu oddechowego o mniej lub bardziej nasilonym przebiegu. Dotyka osoby w różnym wieku, zarówno dzieci jak i dorosłych. Do 10 roku życia, częściej chorują chłopcy, natomiast w okresie dojrzewania i wśród dorosłych zdecydowaną przewagę stanowią kobiety. Statystycznie, osoby chore na astmę stanowią około 5% naszego społeczeństwa. Astma oskrzelowa, nazywana jest inaczej dychawicą. To choroba zapalna górnych dróg oddechowych, która charakteryzuje się nawracającymi napadami duszności, będącymi wynikiem skurczu mięśniówki oskrzeli i obrzęku śluzówki.

Astma jest chorobą, na którą wpływ ma wiele czynników. Jednym z nich są uwarunkowania genetyczne, bądź wrażliwość na alergeny znajdujące się w środowisku. Do takich alergenów zaliczają się różnego rodzaju zanieczyszczenia powietrza, dym papierosowy, ale też pyłki roślin itp.

Objawy mogą też nasiliać się po zjedzeniu niektórych produktów, które mają silne działanie uczulające np. orzechy, nasiona, krewetki, owoce., poprzez przebywanie w pomieszczeniach, gdzie znajduje się dużo kurzu, nadmierny wysiłek, oddychanie zbyt zimnym powietrzem, śmiech lub płacz, towarzystwo zwierząt domowych czy pleśń i zawilgocenia. Wszystkie te czynniki mogą zaostrzać objawy astmy i wydłużać proces leczenia.

Do podstawowych cech astmy zalicza się przede wszystkim tworzący się w oskrzelach stan zapalny, który wpływa nie tylko na powstawanie obrzęku ale też zwiększenie wytwarzania śluzu. W efekcie osobę chorą męczy napadowy, uporczywy kaszel uniemożliwiający swobodne oddychanie i normalne funkcjonowanie. Zwykle jest suchy i nie łączy się z odkrztuszaniem i usuwaniem zalegającej wydzieliny. Napady kaszlu mogą pojawiać się również w nocy często w towarzystwie świstów i duszności. Niekiedy pojawia się też ból w klatce piersiowej, który nasila się szczególnie przy głębokich wdechach.

U zdecydowanej większości osób, astma ma tło atopowe. Wynika to przede wszystkim z nadwrażliwości na naturalnie występujące w powietrzu alergeny, takie jak wspomniane wcześniej pyłki roślin. Objawom astmy bardzo często towarzyszy wówczas katar i zapalenie spojówek. Najbardziej uciążliwym czasem dla takich osób jest początek wiosny i okresy kwitnienia poszczególnych roślin wywołujących objawy.

Astma jest chorobą o zróżnicowanym przebiegu. W przypadku łagodnej odmiany chory może bez problemu normalnie funkcjonować, pod warunkiem regularnego przyjmowania leków i opieki lekarza. W przypadku groźnej odmiany, osoby chore muszą rezygnować z pracy, aktywności fizycznej czy spotkań ze znajomymi. Napady kaszlu są bardzo ciężkie, uniemożliwiają swobodne oddychanie i powodują ból w klatce piersiowej. Niezbędny jest tutaj stały kontakt z lekarzem i noszenie ze sobą leków rozkurczowych.

Leczenie astmy oskrzelowej zaczyna się przede wszystkim od rozpoznania czynnika wywołującego alegię i jego wyeliminowania. Ważne jest dobranie odpowiednich leków i przyjmowanie ich zgodnie z ustaleniami. Oprócz tego ważne jest aby unikać czynników, które mogą nasilać objawy jak np. aktywność fizyczna.

Dla osób, które zmagają się z astmą oskrzelową ważne jest zadbanie o zdrowie układu oddechowego. W tym celu warto korzystać z regularnych seansów w grocie solnej, które polecane są przy uporczywych alergiach, astmie, kaszlu, zapaleniach zatok, gardła i podobnych dolegliwościach.

Dodatkowo wspomagać się można inhalacjami domowymi. W naszej ofercie posiadamy inhalator domowy SOHO AMINEB*, do którego zalecamy dolanie Zabłockiej Mgiełki Solankowej, która skutecznie oczyści i przyniesie ulgę naszemu układowi oddechowemu. Dla wzmocnienia kuracji zachęcamy do dolania olejku eterycznego. Szeroki wybór

*(https://www.facebook.com/298555036913155/photos/a.337433239692001.60149.298555036913155/996484190453566/?type=3&theater)

3 Reviews

  1. A jedno pytanie : Czy ta Zabłocka Mgiełka Solankowa, zda też egzamin u dzieci, które zmagają się z alergią na kurz ? Moja córka jest bardzo uczulona. Dostaje leki typu Singular, do wziewu ma Nebudd.

    1. Dzień dobry! Tak, jak najbardziej, nadaje się zarówno do inhalacji za pomocą nebulizatora, do nawilżaczy powietrza, jak i do kąpieli. Pozdrawiamy serdecznie, Zespół KJS 🙂

  2. Astma to choroba przewlekła, która wymaga zmiany stylu życia na zdrowszy. Inhalacje doskonale usprawniają pracę układu oddechowego, zaś o kondycję całego ciała zadba dieta. W przypadku astmy doskonale sprawdza się dieta o potencjalne przeciwzapalnym, o ograniczonej podaży węglowodanów i wysokiej zawartości tłuszczów. Ponadto unikać należy produktów uczulających, a zwłaszcza glutenu i laktozy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *