Cynamon – przyprawa korzystnie wpływająca na nasze zdrowie

Cynamon to dobrze znana wszystkim przyprawa, po którą chętnie sięgamy, zwłaszcza w okresie świątecznym. Charakteryzuje go intensywny zapach i jasnobrązowy kolor. Jest popularnym dodatkiem do ciast, potraw, grzańca czy świątecznej herbaty. Często jest używany przez wiele osób i pewnie wielu z nas posiada go w swojej kuchni, lecz czy wiedzieliście o jego właściwościach, korzystnych dla zdrowia?

Słynny cynamon, pozyskiwany jest z kory cynamonowca pochodzącego z północno-wschodniej części Azji. Chociaż istnieje wiele gatunków tej rośliny, najbardziej znane są dwa – cynamon cejloński oraz chiński. Pierwszy z nich jest bardziej lubiany, ze względu na swój łagodny smak i słodki aromat, drugi zaś słynie z gorszej jakości, dlatego też rzadziej po niego sięgamy.

W jego silne działania lecznicze wierzono już w starożytności. Był postrzegany jako składnik pomagający przeciwdziałać różnego rodzaju chorobom. Rzymianie z pomocą dymu cynamonowego wypędzali z domu złe duchy, zaś Egipcjanie balsamowali nim ciała po śmierci. Dziś także wykorzystuje się go, nie tylko w przemyśle spożywczym, ale także w farmaceutycznym czy kosmetycznym.

Poznajmy jego lecznicze działania, które mogą nam pomóc w zwalczaniu różnych dolegliwości:

  • Jedną z najbardziej znanych właściwości cynamonu są działania grzybobójcze. Zapobiega on nadmiernej fermentacji grzybów oraz ich rozwojowi.
  • Świetnie sprawdzi się też dla osób mających problemy z układem pokarmowym. Wyreguluje on procesy trawienne, przyspieszając i polepszając wchłanianie.
  • Działa także antybakteryjnie, hamując ich rozwój, wzmacniając przy tym naszą odporność i samopoczucie.
  • Posiada on właściwości antynowotworowe. Naukowcy z Uniwersytetu z Arizony przekonują, że stosowanie cynamonu pomaga w walce z nowotworem jelita grubego.
  • Naukowcy z USA, dowodzą, że cynamon ma wpływ na opóźnienie lub częściowe zatrzymanie dwóch ciężkich chorób – Parkinsona oraz Alzheimera. To wszystko dzięki związkom chemicznym w nim zawartych.
  • W zatruciach pokarmowych wspomaga prawidłowe funkcjonowanie jelit, zapobiegając ich zaburzeniom.
  • Dla osób chorych na cukrzyce to świetna pomoc w chorobie. Obniża on stężenie glukozy we krwi oraz poprawia wrażliwość tkanek na insulinę.
  • Poprawia witalność, niweluje zmęczenie oraz wpływa na lepsze samopoczucie.
  • W chorobach, sprawdzi się przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie, pozwalając nam na szybszy powrót do zdrowia.
  • Skutecznie obniża cholesterol oraz pomaga w leczeniu miażdżycy.

Jego zastosowanie znane jest także w aromaterapii. Cynamon spotkać można w postaci różnorakich olejków zapachowych, często także w połączeniu z innymi składnikami jak np. jabłko, pomarańcza czy wanilia. Z ich pomocą można próbować tworzyć domowe kosmetyki, mydełka czy świece. Jego zapach wzbogaci przestrzeń naszego domu, nie tylko pobudzając zmysły, ale także działając z korzyścią dla zdrowia, dając nam poczucie wewnętrznego spokoju i ciepła.

Występują także przeciwwskazania dotyczące użytkowania cynamonu.

Mimo licznych korzyści leczniczych, cynamon w nadmiernych ilościach, może mieć negatywny wpływ na naszą kondycję zdrowotną. To wszystko za sprawą, zawartych w nim kumaryn, które mogą niszczyć komórki wątroby, prowadząc nawet do chorób nowotworowych. Dlatego warto sięgnąć po wcześniej wspomniany cynamon cejloński, który zawiera znacząco mniej tych substancji niż cynamon chiński.

Podsumowując, przyprawa ta, to nie tylko smaczny składnik spożywczy, bez których nie wyobrażamy sobie Świąt, ale także cenny dar natury, o wielu właściwościach leczniczych. Korzystanie z niego, może pomóc nam w wielu dolegliwościach bólowych. Należy pamiętać jednak, żeby robić to z umiarem, bo jego nadużycie może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych. Bo jak to mówią… co za dużo to nie zdrowo.

Jeśli więc chcecie zatrzymać cząstkę magii Świąt na dłużej, albo jesteście zwolennikami tego zapachu, a może po prostu chcecie wypróbować działanie aromatu cynamonu, to koniecznie sięgnijcie po olejki zapachowe dostępne w naszym sklepie internetowym, jak i stacjonarnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *