Czym jest akupresura?

Akupresura to starożytna technika terapeutyczna, wywodząca się z tradycyjnej medycyny chińskiej, która polega na wywieraniu nacisku na określone punkty na ciele. Uważa się, że te punkty są powiązane z meridianami – kanałami energetycznymi, które przepływają przez ciało, podobnie jak żyły i tętnice transportują krew. Akupresura jest stosowana w celu przywrócenia równowagi energetycznej organizmu, poprawy zdrowia i złagodzenia bólu.

Akupresura, podobnie jak akupunktura, ma swoje korzenie w starożytnych Chinach, gdzie była stosowana od ponad 5000 lat. W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej (TCM) uważa się, że choroby i dolegliwości są wynikiem zaburzeń przepływu energii Qi (chi) w organizmie. Akupresura polega na przywracaniu prawidłowego przepływu Qi poprzez uciskanie specyficznych punktów na ciele.

Jak działa akupresura?

Akupresura polega na uciskaniu punktów akupresurowych przy użyciu palców, dłoni, łokci lub specjalnych narzędzi. W praktyce masażu akupresurowego terapeuta stosuje różne techniki, aby dostarczyć odpowiedniego nacisku na te punkty, co pomaga w łagodzeniu bólu, relaksacji mięśni oraz poprawie ogólnego samopoczucia. Ta technika stymuluje wydzielanie endorfin, naturalnych środków przeciwbólowych organizmu, oraz poprawia krążenie krwi.

Korzyści z akupresury

– Łagodzenie różnych rodzajów bólu, takich jak ból głowy, ból pleców, ból stawów czy bóle menstruacyjne.

– Regularne sesje z elementami akupresury  pomagają w zmniejszeniu poziomu stresu i lęku, co prowadzi do ogólnej poprawy jakości życia.

– Pomoc  w walce z bezsennością i poprawie jakości snu poprzez promowanie relaksacji i redukcję napięcia.

– Stymulacja punktów akupresurowych przyczynia do wzmocnienia układu odpornościowego, co pomaga w walce z chorobami.

– Wspiera zdrowie układu trawiennego poprzez stymulację odpowiednich punktów, co prowadzi do lepszego przyswajania składników odżywczych i redukcji problemów trawiennych.

W jaki sposób korzystamy z akupresury w Krakowskiej Jaskini Solnej?

Jak wspomnieliśmy  akupresura jest integralną częścią tradycyjnej medycyny chińskiej, która obejmuje również inne techniki, takie jak akupunktura, ziołolecznictwo, Tai Chi i Qigong. TCM opiera się na holistycznym podejściu do zdrowia, które zakłada, że ciało, umysł i duch są ze sobą powiązane i muszą być w równowadze. Akupresura, jako część tego systemu, pomaga w przywracaniu harmonii w organizmie i wspiera naturalne procesy samouzdrawiania. W Krakowskiej Jaskini Solnej także korzystamy z tajników Medycyny Chińskiej!

BEUATY HACKING

Rytuał Beauty Hackingu zaczyna się od podstawowej metody, którą jest masaż przy użyciu gua sha. Technika ta opiera się na delikatnym zeskrobywaniu skóry za pomocą specjalnej płytki. Masażysta w określonych miejscach na twarzy przesuwa narzędzie po skórze, zgodnie z liniami meridianów, które są istotnym elementem Chińskiej Medycyny. Proces ten wspiera układ limfatyczny, pomaga rozluźnić napięte mięśnie oraz stymuluje krążenie krwi. Wynikiem uwolnienia toksyn i zastoju w tkankach mogą być charakterystyczne wybroczyny, które pojawiają się na skórze podczas masażu gua sha. Znikają one zazwyczaj po kilku dniach i są efektem terapeutycznym. Skutecznie rozluźniając mięśnie karku i łagodząc napięcie w tej okolicy, gua sha również zwiększa przepływ krwi, co przyczynia się do złagodzenia dyskomfortu i bólu.

Kamienie GUA SHA możecie zakupić także w naszym sklepie ->Płytka gua sha do twarzy z jadeitu (54602) – Sklep Krakowska Jaskinia Solna

REFLEKSOTERAPIA

Refleksoterapia to technika, która skupia się na masowaniu i stymulowaniu określonych punktów na stopach, dłoniach i uszach pacjenta, aby poprawić zdrowie i dobrostan. Stopy, nie bez powodu nazwane przez Medycynę Chińską “mapą całego organizmu”, odgrywają tu kluczową rolę. Ta metoda masażu, która zawiera elementy akupresury, polega na stymulacji punktów refleksologicznych poprzez masaż, uciskanie, okrężne ruchy palców lub użycie specjalnych narzędzi. Celem jest pobudzenie krążenia, złagodzenie napięcia mięśniowego oraz przywrócenie równowagi energetycznej. Ponadto konkretne punkty na stopach odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie poszczególnych narządów i układów w naszym ciele.

MATA DO AKUPRESURY

Maty do akupresury, znane również jako maty igłowe, to nowoczesne narzędzie inspirowane tradycyjną akupresurą. Maty te są pokryte setkami małych kolców, które stymulują punkty akupresurowe na plecach, szyi i innych częściach ciała. Korzystanie z maty do akupresury jest proste: wystarczy położyć się na macie na kilka minut dziennie, aby poczuć korzyści. Regularne stosowanie maty do akupresury może pomóc w redukcji bólu, poprawie krążenia i relaksacji.

Eko mata do akupresury – Sklep Krakowska Jaskinia Solna

MASAŻ LECZNICZY Z ELEMENTAMI MASAŻU PUNKTOWEGO

W masażu leczniczym z użyciem technik akupresury, terapeuta stosuje sposoby ucisku na specyficzne punkty na ciele pacjenta. Masaż taki może być wykonywany na całym ciele lub skoncentrowany na konkretnych obszarach, w zależności od potrzeb pacjenta.

Akupresura to skuteczna i bezpieczna metoda terapeutyczna, która oferuje wiele korzyści dla zdrowia i dobrostanu. Niezależnie od tego, czy stosujesz ją jako część masażu, czy korzystasz z maty do akupresury w domu, możesz doświadczyć ulgi w bólu, redukcji stresu, poprawy snu i ogólnej poprawy jakości życia. Dzięki swojemu holistycznemu podejściu, akupresura stanowi cenne uzupełnienie współczesnych metod leczenia i pielęgnacji zdrowia.

Jeśli chcesz poznać jej tajniki, przyjdź do Krakowskiej Jaskini Solnej!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *