KALCYT – kamień o wielu twarzach

Kalcyt wabi swoją prostotą i pięknymi, można powiedzieć pastelowymi barwami, a można go spotkać w naprawdę wielu kolorach! Jest jednym z najczęściej spotykanych minerałów w przyrodzie. Jego nazwa wywodzi się od greckiego słowa: „Chalix”, oznaczające wapno. Możemy go spotkać m.in w Wielkiej Brytanii, Islandii, Francji, Norwegii, Polsce, Meksyku, USA, Indiach czy w Rosji.

Kamień ten jest najbardziej różnorodnym minerałem z gromady węglanów. Jest najczęstszym składnikiem skałotwórczym i jednym z najczęściej występujących minerałów, z niego powstają stalagmity i stalaktyty w jaskiniach. Co ciekawe, kalcyt zajmuje ponad 4% masy skorupy ziemskiej!

Minerał ten wykorzystywany jest w wielu dziedzinach. W przemyśle budowanym, chemicznym, optycznym, szklarskim, ceramicznym, cukierniczym, metalurgii oraz w rolnictwie. Doceniany jest także w jubilerstwie, funkcjonuje bowiem, jako kamień ozdobny i dekoracyjny. Oprócz cech funkcjonalnych, posiada różne właściwości wykorzystywane między innymi w ezoteryce i medycynie alternatywnej.

Biorąc pod uwagę jego właściwości, kalcyt pomaga w koncentracji i nauce. Wzmacnia wrażliwość na sztukę, wspomaga w jej przyswajaniu, zwłaszcza abstrakcyjnej. Jest kamieniem idealnym dla osób spod znaku Raka i Bliźniąt. Uważa się, że również posiada on moc oczyszczenia negatywnej energii.

W kontekście właściwości zdrowotnych, między innymi: oczyszcza organizm z toksyn, pomaga w walce z dolegliwościami bólowymi kości (m.in. kręgosłupa). Wpływa na polepszenie wzroku oraz wspomaga proces regeneracji.

Jak wspomniano we wstępie artykułu, kalcyt to minerał występujący w naprawdę wielu odmianach kolorystycznych! Każdy kolor ma indywidualne zastosowanie i właściwości. Występuje między innymi w kolorze złotym, zielonym, przeźroczystym, pomarańczowym, różowym, niebieskim, czerwonym, miodowym oraz białym.

  • Kalcyt przeźroczysty jest nazywany kamieniem wybaczenia. Wnosi duchowe zrozumienie sytuacji i okoliczności, które są dla nas wyzwaniem. Zmniejsza napięcie, usuwa migreny i bóle głowy. Jest on tym samym najrzadziej występującym w przyrodzie rodzajem kalcytu.
  • Kalcyt złoty obdarza dobrym samopoczuciem oraz łagodzi stany depresji. Polecany jest dla uzdrowicieli, ponieważ leczy wiele dolegliwości.
  • Kalcyt zielony wspomaga narządy wewnętrzne tj. nerki, wątroba i trzustka. Usuwa toksyny z naszego ciała i pomaga łagodzić lęk. Rozszerza również świadomość, rozjaśnia psychikę, łagodzi niepokój i uspokaja zakłóconą energię. Pomaga w uzyskiwaniu dobrobytu i zwracaniu pieniędzy.
  • Kalcyt pomarańczowy powoduje wzrost naszej energii fizycznej oraz poszerza świadomość. Rozwija kreatywność, równoważy emocje, pomaga usuwać strach. Jest bardzo pomocny podczas depresji i złego samopoczucia. Kolejnym jego atutem jest fakt, iż łagodzi zaburzenia pęcherzyka żółciowego oraz uzdrawia układ rozrodczy.
  • Kalcyt różowy nazywany jest inaczej kamieniem przebaczenia i bezwarunkowej miłości. Pomaga w pozbyciu się smutku i strachu, jak i również w akceptacji samego siebie oraz podnoszeniu własnej wartości. Uzdrawia nadwyrężone nerwy, pomaga się pozbyć lęku i napięcia oraz pomaga niwelować koszmary.
  • Kalcyt czerwony nazywany jest inaczej kamieniem siły, pieniędzy oraz mocy. Zwiększa naszą energię i witalność. Główną jego zaletą jest pobudzanie zmysłów oraz pomaganie w odczuwaniu nowych doznań fizycznych.

Każdy rodzaj ma swoje indywidualne, specjalne zastosowania. Jeśli zastanawiacie się nad odpowiednim kamieniem naturalnym dla was, to zapraszamy do przeczytania pozostałych wpisów na naszym blogu. Pozwolą one wam poszerzyć swoją wiedzę na temat minerałów i ułatwią wybór. W naszym sklepie możecie spotkać kalcyt pod wieloma postaciami. Może to być bransoleta, kolczyki czy naszyjnik.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *