Magnolia – piękno i subtelność w aromaterapii

Magnolia to roślina, która znana jest wszystkim bardzo dobrze i to już od wielu wieków. Dziś wciąż cieszy się ogromną popularnością i ma swoich zwolenników na całym świecie. Ten fenomen, to sprawa nie tylko przyjemnego dla oka wyglądu, którym możemy się cieszyć wiosną, ale także kwestia jej licznych, leczniczych właściwości.

Magnolia popularna jest najbardziej w Azji, ale w Polsce też znajdziemy jej liczne odmiany. Chociaż częściej słyszymy raczej o wykorzystaniu jej pięknego, subtelnego zapachu, np. w perfumach z nutą magnolii, to niewielu wie, że ma także ona korzystne działania zdrowotne. W medycynie chińskiej i japońskiej doceniana jest już od kilku tysięcy lat i uznawana za jedną z najbardziej wartościowych roślin, wykorzystywanych w kuracji zdrowotnej.

Do celów leczniczych wykorzystuje się jej korę oraz kwiaty. Zawarte są w nich związki o strukturze fenolowej, takie jak magnolol i honokiol, które mają działania przeciwskurczowe, przeciwzapalne oraz przeciwdepresyjne. Dzięki nim wyraźnie można dostrzec redukcję stresu, a także pomoc w walce z lękami. W Korei zaś, wykorzystuje się tę roślinę do produkcji leków zwalczających cukrzycę. Kora magnolii jako surowiec farmaceutyczny,ma także działanie przeciwgorączkowe oraz przeciwreumatyczne.

Co ciekawe, płatki kwiatu magnolii są jadalne, chociaż nie każdemu one zasmakują, ze względu na swój mdły smak. Jednak marynowane, są często używane w Indiach jako przyprawa do różnych potraw.

Pączki tej rośliny, suszy się, a następnie w całości lub w formie proszku, wykorzystuje jako środek do walki z chorobami zatok, w alergiach czy podczas kataru. Magnolia też sprawdzi się świetnie do pielęgnacji skóry. Jej zawartość w różnych kosmetykach, takich jak kremy, balsamy czy nawet mydła, może pomóc osobom z wrażliwą, suchą skórą czy zmagającym się ze zmianami alergicznymi.

Dlatego tak popularnym produktem stało się masło shea o zapachu właśnie tego pięknego kwiatu. Za sprawą aromatycznego dodatku, kuracja masłem w postaci smarowania różnych części ciała i dostarczaniu im wielu witamin i nawilżenia, może być połączona z aromaterapią i łagodzenia różnych doskwierających dolegliwości.

Od niedawna dowodzi się też jej właściwości mają zapobiegać chorobom nowotworowym, boreliozie czy chorobie Alzheimera, jednak są to na tyle świeże dane, że na chwilę obecną ciężko stwierdzić ich stuprocentową wiarygodność.

Warto też wypróbować zapachu magnolii jako środek aromaterapii. Już od dawna wiadomo, że woń różnych roślin, może pomóc w poprawie zdrowia i samopoczucia. Olejki zapachowe czy kadzidełka o zapachu magnolii, są dostępne również w Krakowskiej Jaskini Solnej w Krakowie przy ul. Długiej 48/21 oraz w naszym sklepie internetowym.

Jeśli więc gustujesz w subtelnych zapachach, z dodatkiem kwiatowej słodyczy,a zarazem szukasz woni, która z pewnością zrelaksuje i wprowadzi w stan głębokiego odprężenia, sięgnij po magnolię i poznaj bogactwo korzyści, jakie przynosi jej stosowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *