Masaż w okresie ciąży – oczywiście!

masaż dla kobiet w ciąży
Masaż w okresie ciąży – oczywiście!
Czy można korzystać z zabiegów masażu będąc w ciąży?
Stanowisk w tym temacie, jest naprawdę dużo. Wielu fizjoterapeutów i masażystów odmawia, wykonania zabiegu, kiedy okazuje się, że kobieta spodziewa się dziecka. Jest to zrozumiałe, z racji tego, że jest to bardzo wyjątkowy stan, często niosący ze sobą pewne zagrożenie dla zdrowia przyszłej mamy lub rozwijającego się maluszka. Ale! Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu, zapraszamy do lektury 🙂

Co jest jednak najważniejsze? 9 miesięcy ciąży to okres, w którym ciało kobiety przechodzi przez ogrom zmian. Zmiany dotyczą zarówno psychiki, jak i ciała. Tłumaczy to, gorsze samopoczucie, nadmierne zmęczenie, czy napięcie. Tym samym, przyszła mama jest narażona na bardzo dużą ilość dolegliwości w związku ze stanem, w którym się znajduje. Mogą to być napięcia i dyskomfort w odcinku lędźwiowym, bądź piersiowym kręgosłupa, zwiększone napięcie w obrębie barków, czy opuchnięte i ciężkie nogi. W takich przypadkach zabieg masażu, jak najbardziej można wykonać, ale (!) wyłącznie, gdy nie występują przeciwwskazania lekarskie, a lekarz prowadzący ciąże wyraził na zabieg zgodę.

W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży fizjologicznej nie ma ewidentnych przesłanek medycznych mówiących o szkodliwości prawidłowo dobranego masażu. Na zasadzie odpowiednio dobranej aktywności fizycznej podczas ciąży. Masaż odradzany jest natomiast w okresie I trymestru (nie jest to udowodnione badaniami, natomiast bierze się pod uwagę, że jest to najważniejszy okres rozwoju dziecka), a także pod koniec ciąży. Nie można zapominać o tym, że masaż wpływa nie tylko na aparat ruchu, ale na cały organizm, dlatego jeśli pacjentka podczas masażu poczuje jakikolwiek dyskomfort, powinna natychmiast zasygnalizować to, osobie wykonującej zabieg.

Ważne jest, aby osoba prowadząca masaż przeprowadziła wywiad z pacjentką, poprzedzający masaż, upewniła się, co do braku przeciwwskazań, a także obecnego samopoczucia. Ważne jest również ciśnienie, które przed i po zabiegu nie powinno przekraczać 140/90 mmHg.

Sam masaż, w pewnym stopniu różni się od masażu klasycznego. Biorąc pod uwagę samopoczucie oraz uwagi sygnalizowane przez pacjentkę, dobieramy odpowiednią, bezpieczną i wygodną pozycję ułożeniową, zarówno dla przyszłej mamy, jak i maluszka. Dobrze dobrana pozycja ma również za zadanie ułatwić dostęp do masowanych partii ciała masażyście, a także doprowadzić do jak największego rozluźnienia mięśni pacjentki. Zabieg można wykonać w pozycji leżenia na boku, na plecach lub w pozycji siedzącej, a podczas zabiegu masażysta stosuje delikatne i spokojne techniki masażu. W okresie ciąży można masować m.in. grzbiet, kończyny dolne, kończyny górne, czy twarz. Masaż powinien być przeprowadzony wyłącznie na naturalnych produktach, niezagrażających zdrowiu przyszłej mamy i rozwijającego się maluszka, takich jak olej kokosowy, migdałowy, czy masło shea.

Nie zapominajmy, że podczas masażu, w organizmie podwyższa się poziom hormonu zaufania (oksytocyny), hormonów szczęścia (endorfiny), a obniża poziom hormonu stresu (kortyzol). Ciąża, jest okresem, w którym oprócz zmian adaptacyjnych przygotowujących kobietę do roli mamy, pojawia się szereg zmian emocjonalnych obciążających organizm (dynamiczna zmiana w budowie ciała i towarzyszący jej dyskomfort/problem z akceptacją, lęk i stres, troska o zdrowie dziecka i swoje, zmiany nastroju, obawy związane z nową rolą etc.).
Pamiętajmy – masaż relaksuje zarówno przyszłą mamę, jaki i rosnącego pod jej sercem maluszka. Tak samo dobre samopoczucie psychiczne wpływa na samopoczucie fizyczne i vice versa!

Oprócz zmniejszenia napięcia mięśni i poprawy samopoczucia psychicznego, masaż wpływa na poprawę wyglądu, poprawia krążenie, zapobiega rozstępom i obrzękom kończyn dolnych i górnych, a także zwiększa odporność. Pozytywnie wpływa na każdy układ organizmu (oddechowy, hormonalny, pokarmowy).

Wskazaniami do przeprowadzenia masażu, są bóle w obrębie mięśni grzbietu, wysokie napięcie mięśniowe, stres, obrzęki w obrębie kończyn dolnych i górnych, wahania nastrojów, chęć odprężenia. Masaż w ciąży przestał być już tematem tabu i zabiegiem zakazanym, może zostać przeprowadzony praktycznie u każdej przyszłej mamy!

Nie możemy oczywiście pominąć przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu, należą do nich: ciąża zagrożona poronieniem, patologia ciąży (przedwczesne odklejenie łożyska, zaburzenia rozwoju płodu itp.), zatrucie ciążowe (gestoza), cukrzyca, choroby serca i wysokie ciśnienie tętnicze, krwawienie z dróg rodnych, choroby tarczycy, choroby nerek, (także przeciwwskazania ogólne).

Wszystkie przyszłe mamy zapraszamy na profesjonalny i prawidłowo dobrany masaż dla kobiet w ciąży do Krakowskiej Jaskini Solnej 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *