Po co nam ten cały jod?

Jod, to jeden z mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jego równowaga jest dla naszego zdrowia niezwykle ważna. Co zrobić, żeby ją utrzymać, żeby nie doprowadzać do jego niedoboru lub nadmiaru, gdzie go znajdziemy? Po co nam ten cały jod?

Zacznijmy od tego, że jod to pierwiastek niezbędny dla naszego zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu!

Jego niedobór, jest traktowany jako globalne schorzenie i dotyczy on około 2 bilionów ludzi na całym świecie. Kolejnym niezbyt pozytywnym faktem jest to, że Europa znajduje się na pierwszym (!) miejscu pod względem liczby mieszkańców, których dotyczy problem niedoboru jodu.

Organizm ludzki nie jest w stanie samoistnie wytworzyć tego pierwiastka, dlatego też musi być dostarczany z różnych źródeł. Większe ilości jodu można znaleźć w wodzie morskiej i w morskim powietrzu, solankach, ale też produktach spożywczych typu mleko, jaja, warzywa czy ryby (głównie morskie). Niestety, dieta przeciętnego Polaka jest uboga w jod, dlatego też ważne jest, aby uzupełniać ten pierwiastek na inne sposoby.

Niedobór jodu w organizmie możne pociągnąć za sobą poważne konsekwencje, między innymi:

  • ciągłe zmęczenie,
  • zwiększenie wrażliwości na zimno,
  • bardzo sucha skóra,
  • słabsza pamięć,
  • osłabiony układ mięśniowy,
  • nadmierna senność i apatia,
  • kołatanie serca,
  • zaburzenia miesiączkowania, zaburzenia pracy układu hormonalnego, problem z zajściem w ciążę,
  • problemy skórne etc.

Jod jest przede wszystkim składnikiem niezbędnym do produkcji hormonów tarczycy (tyroksyna i trójjodotyronia). Od ich prawidłowego stężenia we krwi, zależne jest np. prawidłowe funkcjonowaniu mózgu i jego rozwój, funkcjonowanie przysadki mózgowej, mięśni, serca czy nerek. Hormony tarczycy biorą też udział w regulacji prawidłowego wzrostu komórek, oddychania komórkowego oraz wytwarzania energii (tym samym dbając o termoregulację i utrzymywanie prawidłowej temperatury ciała). Stymulują także przemianę materii i wpływają znacząco na wzrost syntezy białka.

Szczególnie niebezpieczne są długotrwałe niedobory jodu, które mogą doprowadzić do zaburzeń w prawidłowym funkcjonowaniu tarczycy, tym samym prowadząc do niedoczynności, powiększenia gruczołu tarczowego i powstawania wola.

Jest on szczególnie potrzebny dzieciom, kobietom w ciąży oraz mamom karmiącym piersią. U małych dzieci niedobór tego pierwiastka może powodować nieprawidłowy wzrost, problemy z zapamiętywaniem i koncentracją, a u kobiet w ciąży może spowodować uszkodzenia mózgu u płodu.

Jak zadbać o to, żeby jodu w naszym organizmie była wystarczająca ilość? Przede wszystkim należy zadbać o prawidłową, bogatą w ten oto pierwiastek dietę. Kolejnym krokiem jest jego suplementacja. Jod znajdziemy, tak jak wcześniej wspomniano, w morskim powietrzu (tu polecamy się jako wyjątkowy prezent łączący ze sobą relaks i zdrowie :)) oraz w solankach. W jakich solankach? Produktem o najwyższej zawartości jodu na świecie jest Solanka Zabłocka, którą znajdziecie TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *