Woda warunkiem istnienia życia

nawadnianie
Dbasz o prawidłowe nawadnianie organizmu? Oto kilka rad 🙂
Każdy z nas wie, jak ważna dla naszego organizmu jest woda. U kobiet wypełnia ona 60%, a u mężczyzn ok 70% ciała. Powinno się pić około 2 – 2,5 l płynów dziennie (8 szklanek). Więcej płynów powinny przyjmować kobiety w ciąży, osoby starsze, sportowcy oraz osoby przeziębione.
Często niestety bagatelizujemy kwestie nawadniania organizmu. Po wodę sięgamy wtedy, kiedy odczuwamy pragnienie, niestety wtedy jest już późno i w ten sposób organizm daje nam pierwszą oznakę odwodnienia! Dlatego picie dużej ilości wody powinno się znaleźć na naszej liście priorytetów.

Woda, stanowi środowisko dla większości procesów metabolicznych w ustroju – stanowi środek transportu dla wielu składników: tlenu, enzymów, hormonów, składników odżywczych, wraz z wodą usuwane są toksyczne produkty przemiany materii.
Nasz mózg w 85% jest zbudowany z wody. Dlatego często czujemy się przybici, nie potrafimy sprawnie pracować i koncentrować się. Dobrze nawodniony mózg będzie działał o wiele sprawniej, a tym samym zwiększy swoją produktywność. Tak samo częste bóle głowy, skończą się w momencie, kiedy organizm będzie dostawał potrzebną ilość wody.
Ale czy tylko wody?
Naukowo udowodniono, iż woda najlepiej nawadnia organizm, ale… Nie w każdym przypadku. Jeżeli jest się osobą aktywną, szybko traci się potrzebne elektrolity do zachowania prawidłowych proporcji w gospodarce wodnej naszego organizmu. Dlatego warto sięgnąć po tzw. IZOTONIKI – czyli napoje odpowiadające toniczności płynów naszego organizmu. Nawadniają one bardzo dobrze, a przy tym są szybko wchłaniane. Na rynku znajdziemy wiele napojów tego typu – jednak my ze swojej strony polecamy te naturalne, łatwe do zrobienia we własnym domu! 🙂 Np. wystarczy połączyć ze sobą: wodę, miód, sok z cytryny, szczyptę soli i odrobinę mięty. Izotoniki są również polecane podczas przeziębień i gryp, zwłaszcza tych, w których przebiegu pojawia się gorączka, przy zaburzeniach układu trawienia (biegunka) itp.

Woda odpowiada również za prawidłowe funkcjonowanie naszego układu pokarmowego. Odpowiednie nawodnienie reguluje pracę jelit i leczy wszelkie dolegliwości związane z zaparciami. Cała nasza odporność ma źródło właśnie w jelitach, dlatego tak ważne jest ich prawidłowe funkcjonowanie.

Co ciekawe! Wodę warto pić z solą himalajską, która jest najczystsza i wolna od zanieczyszczeń! A tej u nas pod dostatkiem 🙂
Sól himalajska nie odwadnia organizmu, mało tego, dostarcza mu 84 substancje mineralne, elektrolity i pierwiastki w szczególności takie jak: jod, magnez, cynk, żelazo i wapń. Woda razem z solą jest o wiele lepiej przyswajana i wchłaniana przez organizm. A ponadto, reguluje trawienie i poprawia jakość snu.

Zachęcamy do spróbowania! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *