Jak rozpoznać naturalne kosmetyki

kosmetyki naturalne
Może wydawać się, że świat kompletnie oszalał na punkcie kosmetyków i pielęgnacji naturalnej. Jak rozpoznać naturalne kosmetyki, czy to naprawdę takie łatwe? Półki w drogeriach, uginają się od różnorodnych produktów, oznaczanych jako eco, bio, natural czy organic. Wybór konkretnego kosmetyku nie jest zatem prostą sprawą. Producenci prześcigają się w pomysłach na wypromowanie swojego produktu, jako tego o najlepszym składzie i działaniu. Często jednak, składane przez nich obietnice, mijają się z prawdą…

Ważne jest więc świadome działanie, po to, aby nie dać oszukać się producentom. Czym więc kierować się przy wyborze kosmetyku? Jak rozpoznać, ten, którego skład jest rzeczywiście naturalny? Podajemy garść porad, dla tych, którzy zaczynają swoją przygodę z naturalną pielęgnacją, lub dla tych, którzy chcą poszerzyć nieco swoją wiedzę w tym zakresie.

CZYTAJMY ETYKIETY! Pamiętajmy, aby nie sugerować się jedynie opakowaniem i wspomnianymi wcześniej dopiskami np. bio. Jeżeli dany produkt zawiera przykładowo olej arganowy lub jojoba, nie oznacza to, że jest kosmetykiem naturalnym, a jedynie zawiera naturalne składniki. Kolejne substancje, mogą bowiem być już dalekie od tego schematu. Substancje naturalne to m.in.: Sunflower seed oil, Stearic Acid, Pantenol, olejki eteryczne, Olej wiesiołkowy, Olej z pestek winogron, Olej z kiełków pszenicy, Olej migdałowy, Olej jojba, Olej brzoskwiniowy, Olej awokado, Oczar wirginijski, Nagietek lekarski (Calandula oficinalis), Mleko, Mleczko pszczele, Miód, Miłorząb japoński (Gingko bilobae), Mentol, Masło Shea, Masło kakaowe, Lukrecja (Glycyrrhiza glabra L.), Lipa, Lanolina, Kwasy owocowe, Kwas mlekowy.. itp. Zgodnie z wytycznymi kosmetyk naturalny, zawiera w swoim składzie składniki głównie pochodzenia roślinnego, mineralnego oraz zwierzęcego (tylko i wyłącznie jeśli proces pozyskiwania jest przeprowadzany na nich, bez szkody na zwierzętach). Kosmetyk naturalny, nie powinien zawierać w swoim składzie, żadnych substancji syntetycznych. Zdarza się natomiast, że niektóre organizacje, które nadają certyfikaty produktom, dopuszczają takie substancje, w ilości nie większej niż 5%.

KUPUJMY PRODUKTY CERTYFIKOWANE! Naturalne kosmetyki powinny zostać opatrzone certyfikatami, co gwarantuje ich jakość, rzetelność wykonania i zgodność opisu kosmetyku z jego składem i działaniem. Standardy jakie powinien spełniać kosmetyk naturalny, nie zostały jeszcze uregulowane prawnie. Większość wytycznych, tworzą więc sami producenci, dążąc do tego, aby produkt, który sprzedają był jak najlepszej jakości. Tym samym, starają się, aby kosmetyk został opatrzony jak największą liczbą certyfikatów. Do tych, które znajdziemy na kosmetykach sprzedawanych w Polsce zaliczymy: Tierver Suchsfreie Kosmetik- Kosmetyki nie testowane na zwierzętach Cosmos Standardy (Cosmetics Organic and Natural Standard) BDIH – Kontrolierte Naturkosmetik- gwarantuje wykorzystanie w procesie produkcji surowców naturalnych Cosmebio- zapewnia przejrzystość w zakresie składników i procesów ekologicznych Ecocert- kontrola jakości kosmetyków ekologicznych Demeter- jest niemieckim stowarzyszeniem producentów ekologicznych Soil Association- certyfikacja jedynie kosmetyków organicznych NA True- jednostka zrzeszająca firmy zajmujące się produkcją kosmetyków naturalnych ICEA Ethical and Environmental Certification Institute- produkcja kosmetyków przyjazna środowisku Vegan Society- produkty wegańskie.

ŚWIADOMIE PIELĘGNUJMY SWOJE CIAŁO! Popularność kosmetyków naturalnych w ostatnim czasie znacznie wzrosła. Dzieje się to nie tylko ze względu na coraz większą ilość marek oferujących takie produkty, ale ze względu na wzrost świadomości konsumenta. Stopniowo wraca się do tradycyjnych receptur, stosowanych przez nasze babcie i prababcie. Kosmetyki naturalne można więc przygotowywać również w domowym zaciszu. Płukanki do włosów, mydła, peelingi do ciała. To wszystko można zrobić samemu, bazując na 100% naturalnych, często ogólnie dostępnych i niedrogich produktach. Ogromnym plusem jest to, że zdajemy sobie sprawę, że dla naszego ciała, o wiele lepsze są kosmetyki organiczne niż powstające ze sztucznych i syntetycznych substancji. Naturalne, są zdecydowanie lepiej wchłaniane oraz przyswajane przez naszą skórę. W delikatny sposób odżywiają ją i regenerują. Co więcej, kosmetyki naturalne, są bardzo uniwersalnymi produktami. Kremy, szampony, balsamy bardzo można używać do wszystkich rodzajów cery czy włosów. Często mogą być używane przez cała rodzinę, gdyż nie są przeznaczone np. wyłącznie do pielęgnacji skóry kobiecej.

KOSMETYKI NATURALNE = BEZPIECZEŃSTWO! Kosmetyki naturalne, jak sama nazwa wskazuje, powstają bez wykorzystania substancji chemicznych, sztucznych dodatków, parabenów, SLS, glikoli, PEG itp. Tym samym są przyjazne skórze i nie powodują zatykania porów, przesuszenia, podrażnień, zaczerwienień lub wysypki. Składniki wykorzystane w procesie produkcji są bezpieczne dla organizmu człowieka. Alergia, która może się pojawić jest wynikiem indywidualnej nietolerancji danego składnika. Polecane kosmetyki, są dobre dla skóry, ze względu na stosowanie łagodnych i naturalnych substancji myjących, emulgatorów oraz zapachów.

DBAŁOŚĆ O ŚRODOWISKO! Produkcja kosmetyków naturalnych, jest o wiele korzystniejsza dla środowiska, niż produkcja kosmetyków drogeryjnych, masowych. Składniki pozyskiwane są przede wszystkim, bez zbędnej ingerencji maszyn oraz człowieka. Rośliny pochodzą z upraw naturalnych, bez nawozów, odżywek, oraz toksycznych środków ochronnych. Opakowania są wykonywane z surowców, które można poddać recyklingowi, zaś liczba produkowanych sztuk, również jest ograniczona. Bardzo często, kosmetyki takie robione są pod konkretnego klienta, lub w znikomych ilościach. Jest to również wynikiem, krótszej trwałości takich kosmetyków. Ze względu na stosowanie naturalnych składników, czas korzystania z produktu znacznie się skraca. Jest to niestety minusem, ale zarazem gwarancją świeżości składników. Co najważniejsze, kosmetyki naturalne nie są testowane na zwierzętach.

REGULARNE STOSOWANIE PRZYNOSI EFEKTY! Aktywne substancje znajdujące się w produktach naturalnych,wpierają procesy zachodzące w tkankach skóry. Pomimo, że działają nieco wolniej, niż popularne kosmetyki pełne chemii, ich dają długotrwały i lepszy efekt. Tak jak w przypadku stosowania każdego kosmetyku ważne jest aby używać go regularnie, nakładać na oczyszczoną skórę i być wytrwałym – efekt gwarantowany.

Stosowanie kosmetyków naturalnych to kolejny krok w stronę zdrowia całego organizmu. Dobrze wiemy już, że aktywny odpoczynek, sen, zdrowe odżywianie są podstawą naszej odporności i sprawności. Pielęgnacja naszej skóry, naturalnymi kosmetykami powinna być więc kolejnym, zupełnie oczywistym krokiem. Ukłon w stronę naturalnych produktów, to również ukłon w stronę ochrony środowiska. Współczesny konsument, powinien być świadomy, jak działa przemysł kosmetyczny, jak pozyskiwane są bazowe substancje oraz w jaki sposób są przetwarzane.

Po kosmetyki naturalne zapraszamy również do Krakowskiej Jaskini Solnej. Oferujemy szeroki wybór produktów do pielęgnacji ciała, twarzy oraz włosów. Posiadamy kosmetyki uzdrowiskowe, bazujące na siarce i borowinie, oraz sole do kąpieli.

Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *