Shirin yoku – lecznicza moc lasu!

Shirin yoku - lecznicza moc lasu
Shirin yoku – lecznicza moc lasu!
Shirin yoku obejmuje odwiedzanie lasu w celach rekreacyjnych i relaksacyjnych. Pozwala odpocząć i odprężyć się, przy szumie drzew i wdychaniu substancji lotnych przez nich emitowanych, które popularnie nazywamy po prostu olejkami eterycznymi.
Badania zależności między leśnym mikroklimatem a organizmem człowieka przeprowadzone zostały w 2004 roku przez trzech naukowców- Yuko Tsunetsugu, Bum-Jin Park i Yoshifumi Miyazaki. Wykazali oni szereg zależności w zakresie zdrowia fizycznego i psychicznego nazywając swoje badania “Therapeutic Effects of Forests”, czyli w tłumaczeniu z jezyka angielskiego “Terapeutycznymi efektami lasów”. Ich praca skupiała się przede wszystkim na podstawowych zmysłach człowieka jak wzrok, słuch, węch czy dotyk w odniesieniu do leśnego mikroklimatu.
Badania wstępne przeprowadzane były w laboratorium, a dopiero kolejnym etapem było sprawdzenie wszystkiego w praktyce.

Wzrok (visual stimulation): grupie badanych przedstawiono dwie różne scenerie, jedną przedstawiająca kwiaty “Sakura”, drugą zaś ludzi spacerujących po lesie. W przypadku pierwszego zdjęcia zaobserwowano zwiększenie podekscytowania, przyspieszenie tętna i ciśnienia krwi, natomiast spoglądanie na drugie zdjęcie wpływało na obniżenie ciśnienia krwi i uspokojenie bicia serca.

Słuch (auditory stimulation): analiza dźwiękowa przeprowadzona przez naukowców miała zmierzyć aktywność mózgu oraz skurczowe ciśnienie krwi podczas wsłuchiwania sie w szum strumienia, jaki można spotkać podczas spaceru po lesie. Badania wyszły jak najbardziej pozytywnie, wykazując że tego typu dźwięki nie tylko w znacznym stopniu sprzyjają koncentracji, zwiększają aktywność mózgu, ale jednocześnie uspokajają i wyciszają organizm.

Węch (olfactory stimulation): analiza zapachów została przeprowadzona na podstawie 3 olejków eterycznych z drzew występujących w Japonii. Był to Cedr Cryptomeria japonica, Hiba Thujopsis dolabrata oraz Tajwański Cyprys Chamaecyparis taiwanensis. Badania wykazały, że to właśnie olejki eteryczne mają najbardziej zdrowotny wpływ na organizm człowieka. U grupy badanych osób zaobserwowano spadek ciśnienia krwi, zwiększenie wydajności mózgu i koncentacji, uspokojenie organizmu. Najbardziej korzystne okazało się wdychanie wysokiego stężenia olejku z Tajwańskiego cyprysa.

Dotyk: badania na temat dotyku wykazały, że prawidłowym zachowaniem człowieka jest czerpanie przyjemności z dotykania naturalnych materiałów jak np. drewno. Do badania użyto płytki metalowej i płyty dębowej. Dotykanie tej pierwszej wiązało się z nieprzyjemnymi odczuciami, natomiast dotykanie dębu było przyjemne dla badanych.

Tak jak zostało już wspomniane, pierwszym etapem badań nad Shirin Yoku były testy przeprowadzane w laboratorium. Dopiero kolejnym etapem było zweryfikowanie wyników w rzeczywistości. Na ich podstawie wykazano, że spacerowanie po lesie wiąże się z szeregiem korzyści zdrowotnych. Regularne praktykowanie Shirin Yoku wpływa na:
– obniżenie ciśnienia krwi,
– redukcję stresu,
– poprawę nastroju i samopoczucia,
– zwiększenie możliwosci koncentracji (istotne szczególnie u dzieci z ADHD),
– przyspieszenie powrotu do zdrowia po zabiegach chirurgicznych i chorobach,
– zwiększenie poziomu energii,
– uporanie się z problemem bezsenności,
– ogólnym wyciszeniem organizmu i odpoczynkiem zarówno fizycznym jak i psychicznym.

Zjawisko Shirin Yoku pojawiło się w Japonii już w latach 80 XX wieku. Badania trojga naukowców (tj. Yuko Tsunetsugu, Bum-Jin Park i Yoshifumi Miyazaki), poprzedzone zostały badaniami prowadzonymi jeszcze w latach 90., na przełomie 6 lat. Grupa 87 insulino-niezależnych cukrzyków została zmobilizowana do 3 lub 6 kilometrowego spaceru po lesie (9 razy w okresie całego cyklu badań). Po takim marszu zbierane były próbki krwi, które poddawano dokładnej analizie. Na ich podstawie wykazano, iż spacery po lesie w znaczący sposób wpływały na obniżenie poziomu glukozy we krwi.

Wpływ natury na zdrowie człowieka jest nieoceniony. Wszystkie korzyści, jakie zostały naukowo udowodnione nie powinny jednak nikogo dziwić. Przebywanie na łonie natury, a w tym przypadku w lesie jest naturalną potrzebą człowieka wynikającą z powrotu do korzeni oraz instynktów samozachowawczych. Człowiek został stworzony do bliskiego kontaktu ze światem roślin i zwierząt. Przebywanie w takim środowisku pozwala na osiągnięcie stanu równowagi całego organizmu i poczucie szczęścia.

Japończycy doskonale znają się na potrzebach człowieka. Wiedzą, że w każdej dziedzinie życia począwszy od pracy, rodziny, sposobu odżywiania, religii, rodzaju odpoczynku musi zostać zachowany balans. Organizm ludzki nie jest dla nich zagadką. Wiedzą jakiego paliwa należy mu dostarczać i w jakich proporcjach aby był zdrowy i silny. Japończycy są znani ze swojej pracowitości i odpowiedzialności, potrafią jednak w natłoku obowiązków znaleźć czas dla siebie. Shirin Yoku jest tego przykładem. “Leśna kąpiel” jest zaleceniem przepisywanym przez lekarzy. Z tego też, w Japonii wiele lasów zostało wyposażonych w specjalne ścieżki spacerowe, które mają ułatwić komunikację po obszarze.
Sekret długowieczności Japończyków, nie jest więc tak bardzo skomplikowany jak mogłoby się nam wydawać. Każdy z nas, jest w stanie wydłużyć swoje życie o wiele lat, dbając o siebie zarówno od wewnątrz jak i od zewnątrz. Organizm zawsze sygnalizuje nam kiedy coś jest nie tak! Naszym zadaniem jest nauczyć odczytywać się te sygnały i reagować…

Spacerujmy więc, wdychajmy zapach lasu i odpoczywajmy. Na zdrowie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *