Świadomy oddech, potrafisz?

świadomy oddech
Według statystyk 70% z nas oddycha zbyt płytko i za szybko. Z kolei prawidłowy oddech powinien być długi i głęboki. To znaczy, że nie potrafimy oddychać? Świadomy oddech, potrafisz?
 
Bez jedzenia możemy funkcjonować kilka tygodni, bez wody kilka dni, bez oddechu tylko kilka minut, jak to jest, że o tych dwóch pierwszych rzeczach myślimy cały czas, a oddychania nie kontrolujemy?
 
Sprawdźmy jakie są fakty:
☝️ podczas głębokiego oddechu organizm pobiera aż do 10 razy więcej powietrza niż w przypadku płytkiego oddechu,
☝️ aż 70% toksyn oraz zbędnych substancji, usuwane jest z naszego organizmu podczas prawidłowego oddechu,
☝️ mózg pobiera i zużywa 80% tlenu uzyskanego podczas wdechu,
☝️ prawidłowy oddech usprawnia i wzmacnia pracę układu limfatycznego i immunologicznego,
☝️ spokojny i głęboki oddech, przynosi spokój, relaks i opanowanie,
☝️ świadomy oddech opóźnia procesy starzenia się organizmu.
 
No właśnie, ŚWIADOMY! #oddech, to czynność wykonywania mechanicznie. Pora na połączenie naszego umysłu i ciała. Doświadczajmy świadomie, tego co dzieje się z naszym ciałem mechanicznie i odruchowo.
 
Jak prawidłowo oddychać?
 
1. Usiądź wygodnie i rozluźnij się (wskazana jest pozycja wygodna, ale pamiętajmy o wyprostowanych plecach, ściągniętych łopatkach, opuszczonych barkach, cofnięciu brody).
2. Dla bardziej świadomego czucia oddechu, ułóż rękę lub obie ręce na brzuchu.
3. W celu skupienia się, zamknij oczy.
4. Nosem weź świadomy i głęboki oddech. Poczuj jak powietrze przechodzi, aż do brzucha “pompując go jak balonik”. Przez kilka sekund utrzymaj wdech.
5. Teraz czas na głęboki wydech ustami, poczuj, jak powietrze wypływa, a brzuch się zapada (początkowo możesz wspomóc wydech wciągając brzuch wraz z wydechem) .
6. Obserwuj, jak ręce położone na brzuchu unoszą się i opadają.
 
Koncentrując się na pracy brzucha, do oddechu angażujemy intensywnie przeponę, co umożliwia wydłużenie procesu oddychania.
 
Ćwiczenia te, warto powtarzać codziennie, a nawet kilka razy dziennie. Z czasem zaobserwujesz, jak organizm sam wdraża i wykorzystuje nową, a jednak tak naturalną umiejętność 🙂
 
Ciekawostka! To, w jaki sposób oddychasz wiele o Tobie mówi. Na podstawie obserwacji oddechu można stwierdzić, że osoba z którą mamy do czynienia, jest zdenerwowana, funkcjonuje w stresie, lęku i napięciu, ma niską samoocenę w przypadku krótkiego oddechu lub jest zrelaksowana, spokojna, zrównoważona, panująca nad sobą w monecie, gdy ten oddech jest długi i głęboki.
 
Pamiętaj! Kto panuje nad swoim oddechem, panuje nad sobą ‍♀️‍♂️

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *