Terapia dźwiękiem mis i gongów

misy i gongi terapia dźwiękiem
Terapia dźwiękiem mis i gongów. Wszystko w materii ulega drganiom i ma swoją określoną częstotliwość – swój określony dźwięk. Komórki ciała również drgają, wibrują na określonych częstotliwościach. Wszystkie komórki powinny harmonijnie współdziałać. Jeśli będą wibrowały na nieodpowiednich częstotliwościach wówczas organizm traci swoją wewnętrzną równowagę, a to może doprowadzić do choroby.

Jedną z metod, które przyczyniają się do harmonizacji ciała, a tym samym do poprawy stanu psychicznego i fizycznego jest terapia dźwiękiem. W ostatnim czasie staje się ona coraz bardziej popularna. Jest przyjemną a zarazem dobroczynną formą pracy terapeutycznej. Oferuje wszechstronne efekty i oddziałuje na wielu poziomach (np. fizycznym, emocjonalnym, duchowym, mentalnym).
Terapia dźwiękiem opiera się na wykorzystywaniu fal dźwiękowych o odpowiednich amplitudach drgań. Przepływy tych wywołują powstawanie wibracji, które z kolei oddziałują na regulację komórek organizmu.Do tych potrzeb wykorzystywane są różne instrumenty, a wśród nich misy i gongi. Instrumenty te wykonywane są z konkretnych stopów metali i odpowiednio dostrajane. Każdy z nich po wyprodukowaniu przechodzi szereg testów weryfikujących przydatność terapeutyczną i potwierdzających występowanie tonów zawierających konkretne wibracje.

Brzmienia mis są złożone, co wynika z zawartych w nich wielu tonów. W zależności od typu misy słyszy się ich więcej lub mniej. Podczas sesji z dźwiękiem mis i gongów dźwięki odbierane są przez organizm nie tylko za pomocą słuchu ale też przez drgania. Szczególnie są one odczuwane w przypadku masażu dźwiękiem, kiedy misy ułożone są na ciele.

Wzbudzenie brzmienia misy sprawia, iż zaczyna ona drgać. Wydobywające się z niej fale dźwiękowe przenikają we wszystkich kierunkach i przez wszystkie struktury. Fala dźwiękowa przechodzi przez skórę i głębsze tkanki. Ważne są tutaj dwie informacje:
1/ludzki organizm w około 80% składa się z płynów ustrojowych,
2/ fala dźwiękowa najintensywniej rozchodzi się w wodzie.
Głównie to właśnie z tych powodów przenikanie fali dźwiękowej przez organizm ora jej oddziaływanie jest tak silnie odczuwane.
Terapia dźwiękiem może być realizowana np. w formie relaksacji, masażu lub innego rodzaju sesji. Jej zaletą jest szybkie wprowadzanie w stan głębokiego relaksu. Jest to szczególnie cenne we wszystkich procesach prowadzących do homeostazy organizmu(równowagi). Słyszalne i niesłyszalne dźwięki niesione przez falę dźwiękową wpływają na organizm. Można to wykorzystać jako narzędzie terapeutyczne do konkretnego zastosowania, np. wibracje misy brzusznej położonej na ciele mogą wpłynąć na regulację perystaltyki jelit.

Podczas wieloletniej praktyki jako terapeuta i wykładowca przeprowadziłam olbrzymią ilość sesji z zakresu relaksacji, terapii i masażu dźwiękiem. Niektóre z nich były realizowane pod kątem relaksu, inne zaś stanowiły wsparcie w powrocie do zdrowia przy konkretnym schorzeniu.

Wiele osób przychodzi na sesje dźwiękowe z ciekawości. Podczas pierwszych spotkań zazwyczaj nie pozwalają sobie na głęboki relaks, gdyż są zainteresowani nowym doświadczeniem. Śledzą przebieg masażu czy relaksacji i starają się poczuć co dzieje się w organizmie pod wpływem dźwięku. Obserwują przepływ wibracji i intensywność drgań. Podążają uwagą za zmianami ustawień instrumentów i różnorodnością ich brzmień. Mogą odczuwać zmiany temperatury ciała oraz rozmaite doznania płynące z organizmu (np. swędzenie, mrowienie). Często zdarza się, że już podczas pierwszych sesji dźwiękowych pojawiają się u odbiorców różne obrazy, np. związane ze wspomnieniami lub marzeniami. Jest to duża ilość nowych i różnorodnych doznań, które w dużej mierze analizowane są przez umysł.
Dopiero podczas kolejnych sesji dźwiękowych, kiedy już uczestnicy są zaznajomieni z różnymi odczuciami i reakcjami organizmu pozwalają sobie na puszczenie kontroli. Przestają śledzić zachodzące w organizmie zmiany i odczucia. Wówczas może zadziać się to, co jest najbardziej wartościowe podczas pracy z dźwiękiem – organizm ma
możliwość wejść głębiej w relaks. Obniża się nadmierne napięcie mięśniowe i dochodzi do rozluźnienia. Oddech staje się spokojny, miarowy, głęboki. Przychodzi odprężenie dla całego organizmu. Niektóre osoby zapadają w sen. W takich warunkach dźwięk ma możliwość intensywnego zadziałania, co w efekcie przynosi lepsze efekty terapeutyczne.
W indywidualnych przypadkach podczas sesji dźwiękowej mogą uruchomić się procesy o różnym oddziaływaniu. Najczęściej, jako pierwsze następuje oczyszczanie organizmu, które może objawiać się odmiennie dla poszczególnych osób. Istotne jest zatem picie wody przed i po sesji. Woda przyczynia się do szybszego rozchodzenia się fali dźwiękowej przez organizm i pomaga w detoksykacji organizmu. W kolejnych etapach pracy z dźwiękiem mogą być obserwowane procesy związane z harmonizowaniem organizmu, a następnie wzmacnianiem tego, co dobre. Wszystkie te etapy prowadzą do osiągnięcia stanu holistycznej równowagi, która pozwala zachować zdrowie fizyczne i psychiczne.
Fale dźwiękowe, które są wykorzystywane w pracy z dźwiękiem mis i gongów obejmują zakres częstotliwości dostrojonych tak, by rezonować z częstotliwościami ludzkiego organizmu. Amplituda ta obejmuje zarówno niższe jak i wyższe częstotliwości. Niekiedy w trakcie pracy z dźwiękiem pojawiają się częstotliwości, które oryginalnie nie występują w instrumentach. Tworzą się one w przestrzeni poprzez zderzanie się przemieszczających się sinusoidalnie fal dźwiękowych. To alikwoty, które często odbierane są przez słuchaczy jako śpiew czy chór. Jak pokazuje moja praktyka, terapia dźwiękiem mis i gongów nieustannie zaskakuje efektami. Zdarza się, że osoba przychodzi na regularne sesje w celu uśmierzenia bólu w odcinku lędźwiowym kręgosłupa oraz wspomaganie regeneracji tego odcinka, a po kilku sesjach odkrywa, że poza oczekiwanymi efektami dodatkowo zniknęły objawy związane z wrzodami żołądka, na które cierpiała od lat. Ten przykład pokazuje, iż wibracje działają całościowo na organizm. Moje obserwacje wskazują też, że wibracje mis i gongów oddziałują na ogólne samopoczucie odbiorców. Np. wpływają na poprawę nastroju, na zwiększenie motywacji do życia i radości istnienia, na uporządkowanie swojego świata zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego, na większe zaufanie, na sprawniejsze funkcjonowanie, na większą kreatywność i spełnienie, itp.
Wielokrotnie miałam możliwość przekonać się jak olbrzymie możliwości terapeutyczne posiada dźwięk. Czy były to sesje indywidualne, czy grupowe, w formie masaży czy relaksacji lub warsztatów zawsze można było zaobserwować
uruchamianie wielu indywidualnych i pięknych procesów.
Jak każda forma terapii, terapia z wykorzystaniem mis i gongów powinna być stosowana umiejętnie, z wyczuciem i świadomością jej wpływu na organizm. Te warunki może zapewnić specjalista terapii dźwiękiem. Specjalistą w tym zakresie jest osoba nie tylko przeszkolona do pracy z dźwiękiem, ale posiadająca też podstawy dotyczące terapii, umiejętności podejścia do uruchomionych procesów i w razie potrzeby wsparcia osobistego lub skierowania do właściwego specjalisty.
Powinna to być również osoba, która na co dzień praktykuje pracę z dźwiękiem, realizuje sesje indywidualne lub grupowe. Początkowo praktyka najczęściej dotyczy pracy z sobą oraz z najbliższymi. Kiedy jest się gotowym, wówczas w odpowiednim czasie przychodzi otwarcie na pracę z innymi i ewentualne uzupełnienie wiedzy w
zakresie etyki pracy z drugim człowiekiem i wiele wiele więcej.
Wszystkich zachęcam do regularnego doświadczania świata dźwięków mis i gongów pod kierunkiem specjalistów. Każdorazowo te doświadczenia mogą być inne, mogą otwierać nowe przestrzenie w odbiorcach. Chętnych do głębszego poznania tematu zapraszam na szkolenia i warsztaty.
Dziękuję Agnieszce Urban z Krakowska Jaskinia Solna za zaproszenie do współpracy. Wszystkim życzę wielu pięknych przeżyć podczas sesji dźwiękowych. Niech dźwięki prowadzą do pełnej harmonii organizmu na wszystkich jego poziomach, niech cieszą, otwierają kreatywność i wiodą do spełnienia w życiu.

Autorka opracowania:
Małgorzata Kronenberger, dr n. med.(muzykoterapia), Mgr sztuki (rytmika), muzyk, pedagog. Studia
podyplomowe Zarządzanie Centrami SPA i Wellness. Certyfikat Masaż Dźwiękiem wg metody Petera
Hessa(2008) oraz KLIK Expert (praca dźwiękiem w grupach z dziećmi-2010) – Instytut Petera Hessa Uenzen.
Wybitny praktyk i wykładowca specjalizujący się od ponad 30 lat w pedagogicznej, terapeutycznej i
muzycznej. Prowadzi zajęcia warsztatowe łącząc dźwięk, ruch oraz różne formy ekspresji dla wspierania
rozwoju indywidualnego i terapii.
Specjalizuje się w terapii dźwiękiem, relaksacji, muzykoterapii oraz profilaktyce zdrowia. Współpracuje z
uczelniami, instytucjami oraz ośrodkami edukacyjno-szkoleniowymi.
Właścicielka VIRIAMA Centrum Rozwoju i terapii – www.viriama.pl.
Wykładowca i praktyk w zakresie terapii dźwiękiem z wykorzystaniem mis i gongów, zarówno w pracy
indywidualnej, jak i grupowej.
Doświadczona specjalistka w masażach ukierunkowanych na przywrócenie harmonii na poziomie fizycznym,
mentalnym i emocjonalnym oraz pobudzających siły samouzdrawiające organizmu i wspierające powrót do
zdrowia (terapia dźwiękiem, muzykoterapia, aromaterapia).
Autorka książek i artykułów naukowych dotyczących zastosowania form muzykoterapii w profilaktyce stresu
oraz wykorzystania rytmiki w szerokim spektrum oddziaływania pedagogiczno-terapeutycznego.
Wypromowała około 200 absolwentów na poziomie licencjatu oraz około 100 absolwentów na poziomie
magisterium.
Prowadzi wykłady, seminaria i sekcje w tematyce terapii dźwiękiem, muzykoterapii i arteterapii ze
studentami różnych uczelni oraz słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku i różnych instytucji
wspierających świadomy rozwój.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *