Wpływ dzieciństwa na życie dorosłe

Wpływ dzieciństwa na dorosłe życie

Jak ważny wpływ ma zachowanie i postawa rodzica wobec dziecka, na jego późniejsze życie, okazywanie emocji i sposób bycia? Zapraszamy do lektury!

“Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał”

DZIECIŃSTWO A ŻYCIE DOROSŁE

W codziennym pędzie często zapominamy o tym aby zdrowo się odżywiać, spać co najmniej sześć godzin na dobę, dbać o aktywność fizyczną, regularnie badać swoje zdrowie czy pamiętać o odpoczynku. Często nie zdajemy sobie też sprawy, że te same nawyki przekazujemy naszym dzieciom i tym samym kształtujemy ich przyszłe zachowania.
Aby potwierdzić tą teorię zastanówmy się czy sami nie wynieśliśmy z domu rodzinnego pewnych przyzwyczajeń np. zamiłowania do słodkości tak chętnie wciskanych przez babcię lub też zamiłowania do sportu, który w dzieciństwie był nieodłączną częścią weekendów spędzanych z rodzicami na rowerowych wycieczkach. To właśnie w dzieciństwie możemy doszukiwać się źródeł wielu zachowań, jakie mamy obecnie. Dlatego tak ważne jest kształtowanie zdrowych nawyków u naszych pociech.

Nawyk to nic innego jak powtarzalna czynność, wykonywana często w regularnych odstępach czasu. Może to być wstawanie o tej samej godzinie, poranne picie kawy lub czytanie książki do poduszki. Tak naprawdę całe nasze życie składa się z ciągu nawyków, dlatego są one tak ważne i świadczą o jego jakości. Warto wyrabiać w sobie i pielęgnować jedynie prawidłowe zachowania, które nie tylko wnoszą radość do naszego życia, ale też pomagają nam dbać o zdrowie i dobre samopoczucie.

Dzieci uczą się bardzo szybko i są niezwykle chłonne wiedzy, dlatego też ich zachowaniem można w elastyczny sposób manipulować oraz wyrabiać określone nawyki i przyzwyczajenia, które zaowocują w przyszłości. Warto więc do codziennej rutyny, która daje poczucie bezpieczeństwa wprowadzać zdrowe zwyczaje. Oto kilka naszych propozycji:

1) Podstawą każdego dnia powinno być odpowiednio zbilansowane śniadanie, które dodaje siły i energii, ale pozwala też na uniknięcie napadów “wilczego głodu”. Warto jednak pamiętać o tym, aby przez cały dzień przestrzegać zdrowych nawyków żywieniowych tj. zjadania dużych ilości warzyw i owoców, unikania przetworzonej żywności, słodyczy czy gotowych dań, przeznaczonych do odgrzania. Pamiętajmy, że to z domu rodzinnego wynosi się smaki, które najczęściej towarzyszą przez całe życie

2) Dbanie o zdrowie to nie wizyty u lekarza, kiedy nasz organizm alarmuje, że coś jest nie tak np. podwyższoną temperaturą. Zgodnie z zasadą, lepiej zapobiegać niż leczyć, warto działać profilaktycznie i zapobiegawczo. Zapracowani rodzice, często koncentrując się na zdrowiu swoich dzieci zapominają o własnym zdrowiu. To podstawowy błąd! Dzieci dokładnie obserwują nasze zachowania i je powielają, dlatego też dbanie o samego siebie przekłada się na zdrowie najmłodszych.

3) Branie leków niech będzie ostatecznością. Zdecydowanie lepszym wyjściem jest leczenie się domowymi metodami opartymi na bazie ziół, olejków i naturalnych składników. Medycyna naturalna powinna na stałe zagościć w Państwa domu, jako efekt świadomego wyboru i ochrony zdrowia całej rodziny. Jeśli rodzic na każdą dolegliwość zjada “cudowną” uzdrawiającą pastylkę, uczy swoich dzieci tego samego. Niestety, leki bardzo często pomagają na jedno, a szkodzą na drugie, co może prowadzić np. do uszkodzeń nerek, żołądka czy wątroby. Warto więc wybierać zioła, moc owoców i warzyw, a także wrócić do sposobów leczenia jaki praktykowały nasze babcie.

4)  Jak już wcześniej wspominaliśmy dzieci są znakomitymi obserwatorami. Co więcej, pierwsze lata życia spędzają głównie z rodzicami i to z nich czerpią przykład. Często, zupełnie nieświadomie przekazywane są im niewłaściwe zachowania, które powtarzane regularnie stają się nawykami. Przykładowo, jeżeli rodzice cały swój wolny czas, kiedy wrócą z pracy spędzają przed telewizorem lub ekranem komputera, dzieci będą powielać to zachowanie. Taki mechanizm odnosi się do wielu sytuacji, dlatego też warto zastanowić się nad pewnymi zachowaniami, niektórych się wyzbyć a niektóre wprowadzić do codziennej rutyny.

5) Savoir- vivre, o którym słyszał z pewnością każdy z nas, to nic innego jak zbiór zasad dotyczących zachowania w określonych sytuacjach. Warto od małego przekazywać dzieciom podstawowe reguły grzecznościowe, uczyć traktowania z szacunkiem innych osób, tolerancji itp. Należy pamiętać, że rodzic jest autorytetem i wzorcem, dlatego jeżeli chcemy wypracować w pociechach pewne zachowania, sami musimy je respektować.
Wprowadzenie podstawowej zasady trzech słów, tj.: proszę, dziękuję, przepraszam, powinno stanowić podstawę i zarazem fundament dobrego wychowania.

Powyżej podane przykłady powinny uświadomić, jak ogromną odpowiedzialnością jest wychowywanie młodego człowieka, a zarazem jak ogromny wpływ na jego późniejsze zachowania ma rodzic i dzieciństwo.

Patrząc na całą sytuację z bardziej psychologicznej strony, to właśnie w najmłodszych latach można dopatrywać się źródeł wielu późniejszych zachowań. To co może wydawać nam się nieistotne, może zaważyć na przyszłości dzieci. Takim przykładem sa np. zaburzenia lękowe, które pojawiają się w okresie dorastania, ale równieź w dorosłym życiu. Skąd się biorą ? Czasami z niewłaściwej opieki, wywierania na dziecku zbyt dużej presji, wzbudzania poczucia winy czy strachu. Tak jak wcześniej wspominaliśmy maluchy są znakomitymi obserwatorami. Jeśli atmosfera w domu jest napięta, rodzice lub starsze rodzeństwo nieustannie się kłócą dziecko nie czuje się komfortowo.
W późniejszych latach może również powielać schemat relacji międzyludzkich wyniesionych z domu rodzinnego.

Złota rada? Dzieci więc trzeba mocno kochać, wspierać i otaczać opieką! Uczyć, edukować i wychowywać, ale mądrze, z głową oraz zgodnie z tytułową zasadą “czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał”.

Co możemy dla Państwa zaproponować z naszej strony?

Krakowska Jaskinia Solna jest unikalnym miejscem, które pozwala połączyć przyjemne z pożytecznym. Seanse inhalacyjne w grocie solnej są idealne dla rodzin z dziećmi. Pozwalają na budowanie więzi i bliskości poprzez wspólną zabawę, ale też mają element edukacyjny i przede wszystkim zdrowotny. Wzmacniają odporność, pomagają w walce z wieloma dolegliwościami oraz wpływają korzystnie na cały układ oddechowy.

Wizyta w Jaskini Solnej to zdecydowanie dobry nawyk i przyzwyczajenie! Podczas seansów warto opowiadać dzieciom o wpływie soli na organizm człowieka i dlaczego ma ona tak ogromne znaczenie. Jest to miejsce, w którym najmłodsi mają kontakt z innymi dziećmi i osobami dorosłymi. Jest to też więc doskonała okazja, żeby wpajać maluchom zasady savoir-vivru, tak aby seans był chwilą relaksu i odpoczynku dla wszystkich przebywających w grocie.

A co ze zdrowym odżywianiem i naturalną medycyną?

W tym celu warto na bieżąco śledzić naszą stronę na Facebooku. Codziennie mamy dla Państwa garść ciekawych informacji i porad.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *