Zadbaj o swoją skórę – to podstawa!

zdrowa skóra
Wakacyjne i beztroskie chwile powoli stają się wspomnieniami. Pamiątkami są nie tylko piękne zdjęcia, przedmioty stojące na komodzie w sypialni, ale również opalenizna o którą tak zaciekle walczyliśmy podczas urlopu. Zadbaj o swoją skórę – to podstawa!

Pomimo, że my sami powoli zapominamy o wakacjach i wpadamy w wir obowiązków, to nasza skóra nie zapomina o tym, co zafundowaliśmy jej latem. Odpowiednie przygotowanie skóry przed urlopem jest tak samo ważne, jak jej pielęgnacja już po powrocie. Przygotowaliśmy więc kilka wskazówek, które pomogą nam, w odpowiedni sposób zadbać o delikatny naskórek i jego regenerację.

Co to jest opalenizna?

Każdy człowiek ma zupełnie inny odcień skóry. Jest to zależne od zawartości melaniny, czyli naturalnego pigmentu, produkowanego w najgłębszych warstwach naskórka. Pod wpływem bodźca, jakim jest promieniowanie UV, „zbiorniczki” z barwnikiem pękają, uwalniając go do wyżej położonych warstw. Każda opalenizna powstaje w dwóch etapach, ze względu na dwa rodzaje promieniowania: UVA i UVB. Komórki pobudzone zostają właśnie przez promienie UVA, nadając skórze delikatne zaciemnienie skóry, natomiast opalenizna będące efektem promieniowania UVB pojawia się po około 3 dniach od opalania. Ten rodzaj promieniowania pobudza komórki do produkcji jeszcze większych ilości barwnika.

Im więcej spędzamy czasu na słońcu, tym większe ilości melaniny „lokują się” w naszej skórze, przechodząc od najgłębszych do najbardziej zewnętrznych warstw naskórka.

Z czasem nabiera więc ona coraz ciemniejszego, bardziej czekoladowego odcienia. Należy pamiętać jednak, że opalaniem bardzo łatwo przesadzić. Są osoby, które mogą godzinami leżeć na słońcu, co nie daje żadnego efektu, ale też takie, które już po chwili zamiast złoto-brązowego odcienia, mają widoczne zaczerwienienia.

Umiarkowane opalanie nie jest groźne, natomiast każde zmiany skórne, jakie powstają na wskutek kąpieli słonecznych już tak. Do niekorzystnych skutków opalania można więc zaliczyć przebarwienia skóry, powstające plamy, poparzenia słoneczne, schodzącą skórę, szybsze jej starzenie lub poważne choroby jak czerniaki.

Opalać się więc, czy nie?

Opalać, ale z głową! Nawet krótkotrwały pobyt na słońcu w znacznym stopniu poprawia nastrój i ogólne samopoczucie. Ponadto promienie słoneczne, docierające do skóry wpływają na produkcję witaminy D, niezbędnej do prawidłowego działania układu kostnego. Promienie słoneczne uwalniają również serotoninę nazywaną hormonem szczęścia, oraz melatoninę, która reguluje dobowy cykl życia człowieka i zapewnia zdrowy sen. Delikatnie brązowa skóra wygląda zdrowo i promiennie.

Opalanie się ma więc wiele zalet, pod warunkiem jednak, że kąpiele słoneczne będą robione z umiarem, a skóra zostanie odpowiednio przygotowana i zabezpieczona!

Jak dbać o skórę po opalaniu?

Pielęgnacja naskórka jest niezbędna do tego, aby na długo zachować opaleniznę przy jednoczesnym utrzymaniu odpowiedniej kondycji skóry. Przebywanie na słońcu w znacznym stopniu osłabia i wysusza skórę, dlatego nawilżanie to podstawa!

Po zejściu ze słońca, konieczny jest prysznic letnią (nigdy zimną!) wodą. Niezbędne jest zmycie piasku, morskiej wody czy pozostałości po kremie z filtrem. Tak przygotowaną skórę należy delikatnie osuszyć ręcznikiem i nałożyć balsam po opalaniu.

Najlepsze są te, które w swoim składzie mają d-panthenol, witaminę E oraz B6, ale również aloes, wyciąg z oliwy z oliwek, orzecha włoskiego lub masło kakaowe.

Tak więc nie tylko balsamy, ale również olejki są zalecane do pielęgnacji skóry po opalaniu. W większym stopniu nawilżają skórę, nieco wolniej się wchłaniają, ale dają lepszy efekt.

Do pielęgnacji doskonale nadają się produkty firmy MOKOSH. Szczególnie polecamy odżywcze eliksiry na bazie ogórka i melona, lub żurawiny do stosowania po opalaniu. Zapraszamy również do Krakowskiej Jaskini Solnej po inne kosmetyki do pielęgnacji całego ciała i twarzy, oraz sole i płyny do kąpieli. Na prawidłowe ukrwienie skóry, jej elastyczność oraz zdrowy wygląd wpływają również masaże. Zapraszamy na pobudzający komórki skóry, masaż anti-aging twarzy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *