Zdrowotne właściwości i zastosowanie mięty

Z miętą do czynienia mamy niemal na co dzień. Albo spotykamy się z nią w postaci wszelkiego rodzaju zapachów i dodatków, towarzyszących różnym produktom czy kosmetykom, albo jako mięta spożywcza, która sanowi doskonałe dopełnienie w wielu daniach. Nasze babki, i zresztą nie tylko one, widzą jednak w mięcie masę dobrodziejstw i cennych składników. To dlatego tak chętnie jest ona polecana na różnego rodzaju dolegliwości.

Przede wszystkim zioło to używane jest w aromaterapii. Jej zapach jest bardzo charakterystyczny i świeży, bardzo ciężko jest go pomylić z czymś innym. Używa się go w leczeniu bóli głowy, migreny, chronicznego zmęczenia czy drażliwości. Ma on dodatkowo bardzo silne właściwości odprężające i relaksujące. To dlatego używa się go jako dodatek do kąpieli, w kosmetykach czy jako aromat do kominka zapachowego.

Zapach miętowy, dzięki silnym właściwościom udrażniającym, jest jednym z najczęściej stosowanych olejków do inhalacji. Doskonale sprawdza się podczas medytacji, odstrasza także komary oraz kleszcze. Może być więc naturalnym zamiennikiem różnych chemicznych specyfików.

Dlatego właśnie olejek zapachowy z mięty jest jednym z wielu, których dolewamy wraz z wodą do tężni solankowych w naszej jaskini. Wspomaga on proces udrażniania dróg oddechowych i nadaje jaskini świeżego i orzeźwiającego zapachu, poprawiając samopoczucie podczas seansu inhalacyjnego. Na podobnej zasadzie można używać go samodzielnie, dodając do gorącej wody podczas inhalacji domowej lub do kąpieli w wannie. Czas relaksu umilić można także zapewniając sobie kąpiel stóp w wodzie z dodatkiem soli o zapachu mięty. Pozbędzie się ona opuchlizny i zmęczenia, przynosząc ukojenie oraz złuszczając zrogowaciały naskórek.

Jako że mięta wykazuje świetne właściwości relaksujące, polecić można olejki czy kadzidełka o tym własnie zapachu. Naturalne kadzidła z domieszką tego własnie zioła pozwolą na lepszą koncentrację ale i odprężenie podczas duchowego rozwoju. Może być także używane jako środek przeciw komarom.

Dla wielbicieli miętowego smaku zalecić można cukierki solne. Są one połączeniem kojących gardło właściwości soli oraz udrażniającej drogi oddechowe mięty. Dlatego tak doskonale sprawdzą się jako zamiennik standardowych tabletek na gardło.

Podsumowując, mięta to jedno z tych ziół, które w nasze życie może wnieść bardzo wiele cennych składników. Przede wszystkim pozwoli nam na utrzymanie dobrej kondycji naszych dróg oddechowych, ale też wspomoże w rewolucjach żołądkowych. Warto mieć więc mięte w swojej szafce, by mogła służyć nam pomocnymi właściwościami na co dzień.

Jeśli chcielibyście poczytać o innych cennych darach natury, to zapraszamy do przeczytania innych artykułów na naszym blogu. Najnowsze wpisy pojawiają się co tydzień i obracają się wokół tematyki naturalnej, dla każdego znajdzie się więc coś dobrego!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *