Masaż dla kobiety ciężarnej

Masaż w ciąży – masaż dla kobiety ciężarnej Kraków – ul. Długa 48/21

masaż w ciązy

Okres ciąży dla kobiet, jest czasem wyjątkowym. Kobieta funkcjonuje ze świadomością, że pod sercem rośnie mały człowiek. Jest to czas szczęścia, nadziei, oczekiwania, przygotowań, ale również czas, w którym organizm kobiety działa na podwójnych obrotach, czemu towarzyszy narastające zmęczenie, wahania nastrojów, dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa, czy nadmierna opuchlizna kończyn dolnych. Jeśli nie występują przeciwwskazania lekarskie, śmiało można przystąpić do masażu.

Oczywiście, masaż kobiety w ciąży, w pewnym stopniu, różni się od masażu klasycznego. W zależności od samopoczucia i uwag sygnalizowanych przez pacjentkę, dobieramy odpowiednią, bezpieczną i wygodną pozycję ułożeniową, zarówno dla przyszłej mamy, jak i maluszka. Taka pozycja ma za zadanie ułatwić dostęp do masowanych partii ciała masażyście, jak i doprowadzić do jak najbardziej prawidłowego rozluźnienia mięśni pacjentki. Zabieg masażu możemy wykonać w pozycji leżenia na plecach, na boku lub w pozycji siedzącej.

Podczas zabiegu terapeuta stosuje delikatne i spokojne techniki masażu. Odpowiednio dostosowany masaż nie jest zagrożeniem dla prawidłowo rozwijającej się ciąży, tak samo, jak i odpowiednio dobrana aktywność fizyczna. Pacjentka, może skorzystać z masażu grzbietu, kończyn górnych i dolnych oraz masażu twarzy.*

Zalety masażu:

– relaks i poprawa samopoczucia, zarówno ciała, jak i duszy (podczas masażu w organizmie zwiększa się poziom endorfin, czy hormonu szczęścia),

– odpoczynek i odnowa biologiczna dla napiętych mięśni, powodujących dolegliwości bólowe i obolałych stawów,

– zmniejszenie obrzęków i uczucia ociężałych kończyn (masaż wpływa pozytywnie na krążenie limfy),

– praca nad układem limfatycznym, zwiększa również odporność organizmu,

– reguluje pracę układu krążenia,

– zapobieganie tworzeniu się rozstępów,

– pozytywnie wpływa również na na działanie pozostałych układów organizmu (układu oddechowego, hormonalnego, pokarmowego).

Wskazaniami do przeprowadzenia masażu, są bóle w obrębie mięśni grzbietu, wysokie napięcie mięśniowe, stres, obrzęki w obrębie kończyn dolnych i górnych, wahania nastrojów, chęć odprężenia 🙂 Masaż w ciąży przestał być już tematem tabu i zabiegiem zakazanym, może zostać przeprowadzony praktycznie u każdej przyszłej mamy!

Oczywiście, tak jak w przypadku każdego masażu istnieją przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Należą do nich:

– ciąża zagrożona poronieniem,

– patologia ciąży (przedwczesne odklejenie łożyska, zaburzenia rozwoju płodu itp),

– zatrucie ciążowe (gestoza),

– cukrzyca,

– choroby serca, wysokie ciśnienie tętnicze,

– anemia,

– krwawienie z dróg rodnych,

– choroby tarczycy,

– choroby nerek

oraz – przeciwwskazania ogólne: choroby z podniesioną temperaturą ciała, zakażenia lub ostre stany zapalne, krwotoki lub zagrożenie ich wystąpienia, choroby zakaźne, choroby skóry (pęcherze, przerwanie ciągłości skóry), zapalenie szpiku kostnego z przetokami, wczesne stany po złamaniach, operacjach, naderwaniach powięzi, ścięgien i mięśni, zapalenie żył  i niektóre owrzodzenia podudzi, świeże zakrzepy, niewyrównane wady serca, nieuregulowane ciśnienie tętnicze, tętniaki, nowotwory, zaawansowana miażdżyca, ostre stany zapalne, brak zmian odruchowych, ostre bakteryjne zapalenie tkanek, świeże, pourazowe wylewy w stawach i mięśniach, zapalenia żył, inne…

Podczas całego okresu ciąży, w celu odciążenia, z powodzeniem stosuje się kinesiotaping, który wspomaga i wpływa na przedłużenie efektów masażu, czy fizjoterapii. Taśmy można również zastosować w przypadku obrzęków zastoinowych. Należy wspomnieć, że jest to metoda całkowicie bezpieczna i nieinwazyjna, w tak ważnym okresie w życiu kobiety.

Przed umówieniem się na masaż, prosimy o konsultację lekarską.

*w Krakowskiej Jaskini Solnej, masaż nie obejmuje powłok brzusznych.