Masaż tensegracyjny

Masaż tensegracyjny Kraków ul. Długa 48/21

 

masaż tensegracyjny

 

Masaż tensegracyjny (układowy) – jest to zabieg terapeutyczny, opierający się na zasadach PRAWA TENSEGRACJI, które dotyczy zależności strukturalnych, jakie występują pomiędzy mięśniami, więzadłami i powięziami.

Polega przede wszystkim na diagnostyce, na którą składają się:

  • ocena palpacyjna wrażliwości uciskowej tkanek,
  • lokalizacja tkanek, w których występuje wzmożone napięcie spoczynkowe.

Pojawienie się bólu w czasie ucisku, świadczy o podwyższeniu napięcia spoczynkowego danej struktury. Taki sygnał jest wskazaniem do przystąpienia do masażu tensegracyjnego.

Podczas zabiegu stosuje się konkretne techniki masażu, mające na celu przywrócenie prawidłowego napięcia i zniwelowanie dolegliwości bólowych.

Według prawa tensegracji „wzrost napięcia w jednym elemencie struktury musi spowodować wzrost napięcia we wszystkich jej pozostałych elementach i dzięki temu struktura ulega samo stabilizacji” . W masażu leczniczym, prawo to jest używane do przywracania prawidłowego napięcia mięśni, powięzi oraz więzadeł poprzez normalizację napięcia wszystkich tkanek i narządów z danego układu.

Do tej pory opracowano cztery układy równoważenia napiec na poziomie mięśniowo-powięziowo-więzadłowym w obrębie układu ruchu człowieka. Są to:

układ mięśnia najszerszego grzbietu (dolegliwości bólowe oraz podwyższone napięcie mięśni okolicy ramienia, dolegliwości bólowe okolicy bocznej stawu kolanowego, dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa piersiowego na wysokości łopatek, dolegliwości bólowe tylno-bocznej części kości biodrowej, zaburzenia czynności nerwu łokciowego, zaburzeniem czucia w dwóch ostatnich palcach reki),

układ mięśnia piersiowego większego (ból w okolicy strony przyśrodkowej stopy, zaburzenie czucia na przednio-bocznej powierzchni uda, ból w okolicy ramienia, promieniujący w stronę łopatki),

układ mięśnia zębatego przedniego (dolegliwości bólowe w obrębie łopatki, dolegliwości bólowe okolicy ramienia, uczucia klucia w przedniej części klatki piersiowej, dolegliwości bólowe w obrębie krętarza kości udowej, dolegliwości bólowe okolicy lęźdzwiowo-krzyżowej),

układ więzadła krzyżowo-guzowego (dolegliwości bólowe okolicy przyśrodkowej stawu kolanowego, dolegliwości bólowe w obrębie kości krzyżowej, dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa szyjnego, dolegliwości bólowe głowy w okolicy potylicy, zaburzenia czynności tętnicy udowej, zaburzenia czynności tętnicy podkolanowej).

Stosowanie masażu tensegracyjnego pokazuje, że nie zawsze źródło dolegliwości jest w miejscu bólu, a zazwyczaj znajduje się ono w zupełnie innym miejscu!

Przed przystąpieniem do zabiegu, zalecane jest wcześniejsza konsultacja z masażystą oraz poprzedzający klasyczny masaż leczniczy (terapeutyczny).

Przeciwwskazania: choroby z podniesioną temperaturą ciała, zakażenia lub ostre stany zapalne, krwotoki lub zagrożenie ich wystąpienia, choroby zakaźne, choroby skóry (pęcherze, przerwanie ciągłości skóry), zapalenie szpiku kostnego z przetokami, wczesne stany po złamaniach, operacjach, naderwaniach powięzi, ścięgien i mięśni, zapalenie żył  i niektóre owrzodzenia podudzi, świeże zakrzepy, niewyrównane wady serca, nieuregulowane ciśnienie tętnicze, tętniaki, ciąża (chyba, że za zgodą lekarza), menstruacja, nowotwory, zaawansowana miażdżyca, ostre stany zapalne, brak zmian odruchowych, ostre bakteryjne zapalenie tkanek, świeże, pourazowe wylewy w stawach i mięśniach, zapalenia żył, inne…

Czas trwania: 90 minut (180,00 złotych).