BURSZTYN – kamień pogody ducha

Bursztyn, to kamień nazywany złotem północy. Sprzyja zachowaniu pogody ducha, słonecznej energii, pomaga zachować siłę i mądrość w czasie niepowodzeń i życiowych burz. To kamień, który w momencie przywołuje wspomnienie morza, plaży i słońca!

Mimo to, że surowiec ten występuje praktycznie na całym świecie, najbardziej znany jest nasz rodzimy, bałtycki! I choć kojarzy się z morzem i z wakacjami, jest popularną pamiątką z każdego zakątka Polski.

Właśnie, surowiec! Co ciekawe bursztyn, nie jest kamieniem, a stwardniałą żywicą drzewną pochodzącą najprawdopodobniej od dwóch rodzajów drzew z rodziny sosnowatych, tzw bursztynodajnych. Żywica, transportowana siecią rzeczną, połączona ze środowiskiem morskim oraz wystawiana na działanie innych czynników zewnętrznych, przeistoczyła się w dobrze nam znany bursztynowy surowiec. Szacuje się, że złoża bursztynu sięgają 40 milionów lat temu!

Bursztyny skrywają w sobie także prehistoryczne informacje. Możemy w nich znaleźć zatopione owady bądź rośliny, a dzięki temu powstaje możliwość odtworzenia flory i fauny sprzed glacjału.

Choć bursztyny kojarzą nam się z ciepłym, słonecznym, pomarańczowym kolorem, możemy spotkać je w barwach od blado żółtego, aż po brunatny. Można również spotkać bursztyny w kolorze czerwonym, a nawet zielonym, czy zielononiebieskim. Na ich barwę wpływa zawartość pęcherzyków gazu (jeden z czynników wpływających na przeistoczenie się żywicy w bursztyn). Im mniej pęcherzyków, tym bursztyn jest jaśniejszy.

Jedno jest pewne! Mimo to, że bursztyn nie jest typowym kamieniem, posiada niesamowite właściwości, a jego działanie zostało docenione już w starożytności. Z czasem wykorzystywany był przez medyków i alchemików. Mówi się, że należy do najstarszych kamieni wykorzystywanych w lecznictwie.

Bursztyn, to przede wszystkim kamień dodający siły, mądrości i pewności siebie. Pomaga dążyć do spełnienia swoich celów, poradzić sobie podczas życiowych zawirowań i żyć tu i teraz, ciesząc się tym, co przynosi chwila obecna. Wyrównuje pole elektromagnetyczne ciała, przyciąga siłę życiową.

Skamieniała żywica posiada również moc oczyszczania! Oczyszcza organizm, przejmując chorobotwórczą energię, przywracając komórkom zdolność prawidłowej polaryzacji, a tym samym wspierając rekonwalescencję po przebytej chorobie. Oczyszcza także myśli i uczucia oraz pomieszczenia z negatywnej energii i ciężkiej atmosfery. Co ciekawe, w starożytności służył do zdejmowania uroków.

Pozwala swojemu właścicielowi na samorozumienie i poznanie swojej wartości. Usuwa lęk przed starzeniem się, pozwala dostrzec własne piękno, wzmacnia poczucie atrakcyjności.

Bursztyny uśmierzają ból, zwłaszcza reumatyczny. Znajduje zastosowanie w przypadku dolegliwości związanych z szyją i głową m.in. przy zapaleniu migdałków, infekcjach gardła, nieuregulowanej pracy tarczycy, migrenach. Obniża ciśnienie tętnicze i uspokaja. Pozytywnie wpływa na pracę układu pokarmowego, łagodząc związane z nim schorzenia oraz wspomagając przemianę materii. Działa jako naturalny antybiotyk hamując rozwój bakterii, wspomaga gojenie się ran.

Jako surowiec, ale także minerał może być wykorzystywany w różnej postaci. Energię bursztynu, można czerpać z biżuterii, ale nie tylko! Bardzo znana jest również tradycyjna bursztynowa nalewka, którą z powodzeniem można wykonać w domu.

Sami widzicie, że warto wypatrywać bursztynu podczas spacerów bałtycką plażą! Ceniony jest on nie tylko w jubilerstwie, ale także (a może przede wszystkim) w medycynie alternatywnej.

Wszystkie kamienie w kategorii bursztyn, znajdziecie TUTAJ, a jeśli chcielibyście szczegółowo zapoznać się z właściwościami innych kamieni, wystarczy kliknąć TUTAJ 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *