Międzynarodowy dzień książki dla dzieci

Międzynarodowy dzień książki dla dzieci
2 kwietnia obchodzimy MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI. Ale czytać dziecku należy codziennie nie tylko od święta, a dlaczego?

Systematycznie czytając naszym pociechom rozwijamy w nich nie tylko umysł i poszerzamy wiedzę, ale także rozwijamy ich serca, emocjonalność i poczucie piękna. Rozszerzamy zasób słów, gramatykę, wiedzę, czy postrzeganie świata. Dzieci zaczynają postrzegać świat z różnych perspektyw, dzięki książkom rozwijają swoje zainteresowania. Książki kształtują system wartości i pokazują sposoby zachowań w danych sytuacjach życiowych. To od rodziców i opiekunów zależy, jakie „wnętrze” będzie posiadało dziecko, czy będzie one wartościowe i harmonijne, czy niepełne i pozbawione piękna.

Jak czytać i w jaki sposób zainteresować dziecko?

Ważne jest, aby czytać głośno i wyraźnie, tak aby dziecko przyswajało prawidłowe nawyki językowe. Żeby zainteresować dziecko należy wybierać książki adekwatne do wieku i zainteresowań, najlepiej o rzeczach istotnych, tłumaczące różne zjawiska na świecie, uczące danych zachowań i umiejętności, posiadające poczucie humoru, a także morał! Wybierajmy książki, które są czegoś w stanie nauczyć, napisane poprawną polszczyzną, pokazujące jak radzić sobie w trudnych sytuacjach, jak panować nad emocjami, niosące pozytywny przekaz moralny, pokazująca właściwe postawy i zachowania, pokazujące jak ważny jest szacunek wobec każdej istoty, ale także np. przyrody, poszanowanie dobrych tradycji , norm społecznych oraz prawa. Ważne, aby książki ukazywały dobre rzeczy, ale także jak wystrzegać się złych nawyków i niewłaściwych zachowań, unikające „szufladkowania” i stereotypów. Warto wybrać książki, które uczą optymistycznego podejścia do życia oraz wiary w siebie.

Pamiętajmy, że rozumowanie dziecka jest proste, bez drugiego dna. Dlatego należy przedstawiać prosty przekaz moralny, co jest dobre, a co złe. Jeżeli już pojawi się sytuacja niejasna – warto o tym podyskutować z pociechami. To samo dotyczy tzw. tematów tabu, które często są pomijane przez rodziców. Podczas czytania warto dopowiadać różne rzeczy i opowiadać na pytania, które nasuwają się dziecku w międzyczasie.

Nie zapominajmy, że czytanie powinno być przyjemnością i rozrywką, dlatego tak ważne jest dobranie prawidłowej książki. Nie należy wybierać książek, które wzbudzają napięcie i wywołują stres w dziecku. Warto najpierw samemu zapoznać się z daną książką, zanim zacznie się ją czytać dziecku.

Kluczem sukcesu jest wiedza, którą nabywamy podczas czytania. Pamiętajmy, że nie czytając dzieciom nie wyrobimy w nich tego nawyku na przyszłość. Dziecku należy czytać minimum 20 minut dziennie! A w dzisiejszych, zabieganych czasach, wspólne czytanie zacieśnia więzy między rodzicem a pociechą. Należy mieć na uwadze, że dziecko, któremu się nie czyta, nie rozumie języka, ma ubogi zasób słów, a w rezultacie nie będzie potrafiło czytać samodzielnie. Słabo czytające dzieci coraz gorzej się uczą. Wg. badań Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – obecnie co 5 nastolatek jest funkcjonalnym analfabetą!

My ze swojej strony zachęcamy do czytania dzieciom. Zapraszamy do naszej Krakowskiej Jaskini Solnej, gdzie książek dla dzieci jest wiele i to każdej tematyce ! 🙂
Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *