Aromaterapia – dar Matki Ziemi

aromaterapia krakowska jaskinia solna
Olejki eteryczne, to dar natury, dar Matki Ziemi doceniany przez ludzkość od tysięcy lat. Wykorzystanie olejków eterycznych w celach leczniczych ma długą historię sięgającą czasów starożytnych – stare księgi indyjskie, egipskie papirusy, tradycyjna medycyna chińska.

Przytoczmy historię

„Biblia” czy „Koran” – opisują efekty stosowania naturalnych substancji zapachowych . Także u starożytnych Greków i Rzymian substancje aromatyczne cieszyły się wielką popularnością. Sama Kleopatra używała olejków, jako afrodyzjaków. Ojciec medycyny, Hipokrates zalecał używanie olejków do masaży i kąpieli, a greccy żołnierze zawsze nosili przy sobie maść z mirry, którą leczyli rany . “I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę” – czytamy w Ewangelii wg św. Mateusza. Jednym z drogocennych darów, jakie dostał sam Jezus była mirra – czyli jeden z najczęściej stosowanych olejków eterycznych na świecie, ponieważ przemysł perfumeryjny wykorzystuje olejek mirry, jako utrwalacz zapachów oraz składnik kompozycji o korzenno-balsamicznej, orientalnej nucie.
W średniowiecznej Europie stosował je lekarz Awicenna, który wprowadził różnorakie metody masażu z wykorzystywaniem olejków eterycznych. Dzięki niemu zyskały z czasem popularność w celach leczniczych i terapeutycznych.

Aromaterapia a nauka

Badania naukowe dowodzą, że olejki eteryczne mogą pomóc w zapobieganiu oraz leczeniu chorób, a ich dodatkową korzyścią jest to, że są naturalne i tańsze niż nowoczesne metody leczenia. Pochodzące z roślin, zdrowe dla naszej planety, naturalnie i skuteczne.
Olejki eteryczne wspomagają w sytuacjach stresowych – działając uspokajająco, mogą usuwać zmęczenie, odprężają i poprawiają humor.
Wykazują również działanie antybakteryjnie, antywirusowe i przeciwgrzybicze. Przynoszą też ulgę przy bólu głowy, bólach mięśni, kaszlu, katarze, przeziębieniu oraz przy zaburzeniach trawienia. Pamiętajmy jednak, że nie wszyscy mogą się poddać pachnącym kuracjom. Na aromaterapię muszą uważać alergicy, małe dzieci i kobiet w ciąży.

Polecane zastosowanie

Olejki eteryczne można stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie.
Naturalne olejki eteryczne z roślin wprowadzane są do organizmu przez drogi oddechowe: inhalację, wąchanie, wdychanie. Poprawiają samopoczucie, działają korzystnie na zdrowie i urodę. Jedną z najbardziej popularnych metod stosowania olejków jest kąpiel. Skutecznym sposobem stosowania olejków jest wcieranie ich w skórę. Olejek eteryczny błyskawicznie dostają się do krwiobiegu (już po kilku sekundach). Najczęściej olejkami naciera się dłonie, podeszwy stóp, za uszami , ale można użyć ich do masażu całego ciała. Świetnie sprawdzą się, jako kosmetyki naturalne (dodane np. do kremów, peelingów, olejków, mydeł etc). Ale UWAGA! Niektóre olejki mogą podrażniać skórę, dlatego przed użyciem olejku eterycznego trzeba go rozcieńczyć np. z olejem kokosowym.
Terapię zapachem można zastosować również umieszczając kilka kropel na pościel, wkrapiając kilka kropel olejku do kominka aromaterapeutycznego z solanką lub wodą, do inhalatora z ciepłą wodą. Niektóre olejki z powodzeniem odstraszają owady np. komary.
Tylko olejki do użytku wewnętrznego można stosować doustnie! Dlatego polecamy uważnie czytać etykiety.  Można je pić z wodą lub dać kilka kropli na ksylitol i popić wodą. Szczególnie polecamy olejek oregano, którym skutecznie można odrobaczyć organizm, o czym dowiecie się z kolejnych artykułów.

Właściwości

Aromaterapia ma ogromne znaczenie dla zdrowia. Każdy z olejków eterycznych posiada swoje unikalne właściwości:

Maciejka – charakteryzuje się słodkim zapachem, idealny zapach dla nocnych marków, rozluźnia i jednocześnie ożywia.

Konwalia – świeży i wiosenny aromat niosący radość, poprawia pamięć i ułatwia koncentrację, wzmacnia kreatywność, zapach oczyszcza pomieszczenia i harmonizuje wibracje duchowe, w relacjach międzyludzkich niweluje nieporozumienia i nasila uczucia, normalizuje pracę serca.

Ninfea – intensywny, kwiatowy zapach lilii wodnej, w naturalny sposób pobudza zmysł węchu, pomaga zyskać energię i pokonać zmęczenie. Świetnie relaksuje, odpręża i uspokaja.

Lawenda – z łac. „lavare”, czyli zmyć, oczyścić. Wyrazisty i intensywny zapach, kojarzący się z pełnią lata wprowadza nastrój świeżości i usuwa negatywne energie. Wspomaga pracę nad kształtowaniem charakteru. Regeneruje działanie systemu nerwowego, wprowadza kojący i harmonijny nastrój, łagodzi agresję. Działa antybakteryjnie, odstraszając również owady (m.in. komary).

Geranium – zapach związany z Matką Ziemią, symbolizujący kobiecość. Intensywny aromat sprzyja wzmocnieniu poczucia własnej wartości, wspomaga i uspokaja w sytuacjach stresowych. Skuteczne w leczeniu stanów zapalnych uszu.

Jaśmin – wiosenny i intensywny aromat harmonizuje i wprowadza w dobry nastrój, poprawia relacje w związku, stabilizuje emocje, wzmacnia uczucie miłości i życzliwość. Sprzyja spokojnym snom, proroczym wizjom, tym samym likwiduje bezsenność. Pomaga przezwyciężyć nieśmiałość.

Neroli – olejek pozyskiwany jest z kwiatów gorzkiej pomarańczy (Citrus aurantium). Normalizuje ciśnienie krwi, łagodzi zaburzenia rytmu serca, harmonizuje pracę układu hormonalnego, uspokaja. W przypadku kobiet łagodzi objawy PMS. Silny afrodyzjak. Pomaga niwelować i łagodzić nerwice, stany depresyjne. W zastosowaniu na skórę wykazuje działanie odmładzające i normalizuje wydzielanie sebum, sprzyja w walce z trądzikiem różowatym, redukuje wypadanie włosów, jak i łupież, pomaga likwidować rozstępy (samego olejku nie stosujemy bezpośrednio na skórę!).

Narcyz – mocny, ale uspokajający i odprężający zapach. Silny afrodyzjak.

Róża – królowa wśród kwiatów, cechuje się niezwykłą głębią aksamitnego zapachu. Kojarzona ze spełnieniem, godnością i satysfakcją. Niweluje smutek, żal i niepewność. Dodaje oparcia i otuchy, Posiada właściwości bakteriobójcze, działa tonizująco na cały organizm, uśmierza bóle głowy i mdłości. Zalecana w chwilach zmęczenia psychofizycznego.

Piwonia – „róża bez kolców” wydziela piękny i subtelny zapach, często wykorzystywany do produkcji perfum. Posiada właściwości opóźniające starzenie się, także pomagające w problemach trawiennych.

Kwiat lotosu – kwiatowy aromat oczyszcza i chroni przed negatywną energią, pozwala odnaleźć duchową ścieżkę. Sprzyja prognozowaniu przyszłości.

Piżmo/białe piżmo– wyrazisty aromat znany i używany od tysięcy lat. Popularny afrodyzjak, dodaje pikanterii, pomaga w odkryciu bogactwa życia erotycznego. Wspomaga również leczenie infekcji dróg oddechowych, cukrzycy, anemii, nadwagi. Poprawia koncentrację, reguluje gospodarkę hormonalną. Popularny zapach używany w przemyśle perfumeryjnym.

Opium – orientalny i egzotyczny, subtelny i zmysłowy zapach. Najbardziej wyrazistą nutą zapachową jest żywiczny wyciąg z drzewa benzoesowego, rosnącego w krajach Dalekiego Wschodu. Często wykorzystywany w przemyśle perfumeryjnym. Stosowany jako afrodyzjak.

Darszan – egzotyczna mieszanka nazywana. Nazywany królem zapachów. Orzeźwia, dodaje wiary w siebie i własne możliwości. Łączy ze sobą ziemiste, leśne nuty paproci i mchu ze świeżością bergamotki oraz wyciągiem z drzewa różanego.

Orzeźwiający zapach owoców
Cytryna – cytrusowy zapach działa odświeżająco, pobudzająco, przeciwwirusowo, wzmacnia odporność, dodaje energii i przeciwdziała zmęczeniu. Wzmacnia pamięć i koncentrację. Wykazuje działanie tonizujące, przciwstarzeniowe i wybielające. Pozytywnie wpływa na układ trawienny, układ krążenia i układ oddechowy (przeziębienia, kaszel). Odstrasza owady i dezynfekuje.

Pomarańcza – aromat czystości, radości i odświeżenia. Sprzyja rozluźnieniu, zmniejszeniu napięcia, wzmocnieniu chęci życia. Owocowy zapach przywołuje radość, pomagają uwolnić się od trudnych myśli. Oczyszcza ze złej energii pomieszczenia, a także osoby. Wprowadza wyjątkowo romantyczny nastrój.

Grapefruit – słodki i orzeźwiający, lekko gorzkawy zapach, wprowadzający w doskonały nastrój. Owoc młodości.

Citronella – długotrwały, odświeżający, oryginalny i wzbudzający zachwyt aromatem, zbliżony do zapachu cytryny. Wspomagają lepszą koncentrację i procesy myślowe. Niweluje znużenie i zmęczenie spowodowane długotrwałym wysiłkiem umysłowym. Pomaga w odzyskaniu sił i regeneracji energii. Już kilka kropel pozwala zregenerować siły i odzyskać energię. Skutecznie odstrasza uciążliwe owady. Aromat citronelli dodatkowo wykazuje działanie przeciwgrzybiczne.

Mandarynka – działa uspokajająco, zmniejsza napięcia nerwowe, wycisza i harmonizuje emocje. Pomaga w przypadku bezsenności i długotrwałego stresu. Działa antyseptycznie i odkażająco. Ochrania, wspomaga płodność.

Zielona cytryna – pełen energii aromat otrzymywany jest ze skórki zielonej cytryny – poprawiacz nastroju. Odświeża powietrze, pobudza umysł i koncentrację. Wspomaga leczenie nadciśnienia, stanów zapalnych jelit, obniża gorączkę, poprawia pracę serca, zmniejsza napięcie nerwowe i niweluje lęki. Oczyszcza umysł, usuwa zmęczenie i podnoszą koncentrację. Uśmierza bóle migrenowe.

Malina – bezapelacyjna królowa lata, charakteryzuje się słodkim zapachem, kojarzonym z upalnym, słonecznym latem. Jej aromat napawa radością i dodaje energii.

Truskawka – aromat niepodważalnie kojarzący się z gorącym latem soczysty, słodki i intensywny, budzący radość, szczęście i nadzieję. Napawa optymizmem i orzeźwia.

Bergamotka – cytrusowy aromat świeżości i przyjemności. Posiada działanie dezynfekujące. Stosowany wewnętrznie, pobudza trawienie.

Trawa cytrynowa – wykazuje działanie antyseptycznie, antybakteryjnie, przeciwgrzybicznie. Świeży aromat działa uspokajająco, przeciwbólowo, antyoksydacyjne. Odstrasza owady i pomaga pozbyć się nieprzyjemnego zapachu.

Drzewo herbaciane – zapach charakteryzujący się działaniem przeciwzapalnym i antybakteryjnym.

Aloes – delikatny, dobrze znany każdemu neutralny zapach aloesu, oczyszcza, działa relaksujący.

Eukaliptus – intensywny i orzeźwiający aromat przyjemnie chłodzi, pobudza i orzeźwia. Wspomaga w stanach zmęczenia, ospałości i wyczerpaniu psychicznym. Wspomaga leczenie chorób układu oddechowego, neutralizuje bakterie, grzyby i wirusy. Niweluje stany zapalne. Działa odstraszająco na komary.

Ylang-ylang – słynny afrodyzjak, indonezyjski aromat pobudzający zmysły, zapewniający uczucie błogości i rozluźnienia. Sprzyja chwilom intymności, nasila namiętność,otwiera i usuwa zahamowania. Rekomendowany przez seksuologów. Przeicwwdziała impotencji.

Paczuli – mistyczny i niepowtarzalny zapach wykazujący działanie antyseptyczne, przeciwzapalne oraz grzybobójcze. Wzmacnia siły witalne. Oczyszcza pomieszczenia i ludzi z negatywnej energii. Aromat bardzo często wykorzystywany w przemyśle perfumeryjnym.

Mięta – odpręża i relaksuje. Zapach odświeżający i oczyszczając powietrze w pomieszczeniach. Skutecznie poprawia samopoczucie, odświeża umysł i ciało, dodaje pewności siebie, pobudza oraz pomaga skupić się. Wykazuje właściwości przeciwzapalne, antyseptyczne, przeciwbólowe i przeciwzakaźne. Polecany w leczeniu schorzeń dróg oddechowych i układu trawiennego. Odstrasza większość owadów. Zwiększa odporność organizmu.

Mięta pieprzowa – charakteryzuje się mocnym i świeżym aromatem. Działa antyseptycznie, przeciwbólowo, przeciwzapalnie. Wspomaga koncentrację i zapamiętywanie. Wspomaga również walkę z infekcjami, trądzikiem, egzemą. Łagodzi bóle głowy, migreny, objawy grypy i przeziębienia, niweluje apatię, zwalcza stany zapalne skóry, podrażnienia, ukąszenia owadów.

Bazylia – świeży zapachem z z delikatną nutą słodyczy i korzennym aromatem, działa stymulująco na organizm, pomaga zwalczyć zmęczenie, likwiduje stres i lęki. Wykazuje działanie rozkurczające, likwiduje bóle brzucha (w tym menstruacyjne). Wspomaga leczenie grypy.

Tymianek – wykazuje działanie antyseptyczne i odkażające. Relaksuje i regeneruje, uśmierza ból, wspomaga w sytuacjach stresowych. Poprawia koncentrację i stymuluje procesy myślowe. Przyśpiesza gojenie ran, ogranicza wypadanie włosów, łagodzi objawy zmian skórnych, działa przeciwłojotokowo. Łagodzi bóle menstruacyjne. Wspomaga leczenie infekcji dróg oddechowych, astmy.

Rozmaryn – ziołowy aromat nasila radość życia, wzmacnia siły witalne i mentalne, oczyszcza uzdrawia umysł i ciało. Wspomaga walkę z bezsennością i koszmarami sennymi. Działa przeciwbólowo i pobudzająco.

Goździk – aromat, kojarzony z zimą, rozgrzewa i działa przeciwbólowo (m.in. bóle zębów, dolegliwości układu pokarmowego). Wykazuje działanie bakteriobójcze i antyseptyczne.

Melisa – cytrusowy aromat rozluźnia i uspokaja. Uśmierza bóle głowy i bóle menstruacyjne. Wspomaga spokojny sen i zasypianie. Działa odstraszająco na owady.

Anyż – charakterystyczny, słodkawy zapach, odżywia, działa antyseptycznie, relaksująco i przeciwbólowo. Łagodzi napięcia i skurcze mięśni, w tym pomaga na bóle menstruacyjne.

Cedr/drzewo cedrowe – sprzyja dobremu samopoczuciu, niweluje smutek i niepokój, dodaje pewności siebie, obniża napięcie mięśniowe. Wykazuje działanie przeciwgrzybicze, detoksykacyjne i przeciwgorączkowe. Pozytywnie oddziałuje na układ krążenia, poprawia kondycję włosów i skóry. Odstrasza mole, komary, kleszcze etc.

Jodła syberyjska – olejek pachtowy, aromatyczny zapach lasu, przede wszystkim działa antyseptycznie i wykrztuśnie, udrażniając drogi oddechowe. Stymuluje układ odpornościowy, działa przeciwzapalnie, oczyszcza. Wykazuje działanie znieczulające, rozkurczowe i rozluźniające. Wspomaga kuracje antybakteryjne, antygrzybiczne i przeciwwirusowe. Łagodzi infekcje, objawy przeziębienia, wspomaga zasypianie.

Jodła – pachnie lasem, intensywnie orzeźwia i relaksuje. Skutecznie odświeża powietrze, usuwa nieprzyjemne. Wspomaga leczenie problemów oddechowych, działa udrażniająco.

Świerk – naturalny środek uspokajający, rozluźnia i łagodzi stres. Udrażnia drogi oddechowe, wzmocnia odporność, wspomaga walkę z przeziębieniem, grypą, chorobami układu oddechowego.

Sosna – zapach lasu, oczyszcza pomieszczenia oraz ludzi z negatywnej energii i wypełnia energią pozytywną, również odstrasza wampiry energetyczne. Wspomaga leczenie grypy, przeziębienia, anginy, zapalenia zatok, infekcji dróg oddechowych. Daje trwałe ukojenie dla naszego umysłu.

Jałowiec – intensywny leśno-ziołowy żywiczny zapach oczyszcza z negatywnej energii, odstrasza wampiry energetyczne, przynosi radość i dodaje siły. Wspomaga w chwilach osłabienia odporności organizmu. Łagodzi objawy infekcji dróg oddechowych i zapobiega nawrotom choroby.

Drzewo różane – pobudza, regeneruje, oczyszcza, działa antyseptycznie i niweluje brzydkie zapachy. Łagodzi apatię, wzmaga namiętność. Popularny afrodyzjak. Odżywia, wygładza, łagodzi podrażnienia. Polecany w leczeniu alergii i chorobowych zmian skórnych. Działa przeciwzmarszczkowo, antybakteryjnie i przeciwwirusowo. Przywraca libido, pomaga rozwiązywać problemy związane z impotencją i oziębłością. Łagodzi bóle głowy, kaszel.

Aromatyczne mieszanki owoców, ziół, kwiatów, drzew i krzewów.
Wanilia-pomarańcza
Grapefruit-mandaryna
Geranium-wanilia-ylang-ylang
Wanilia-jabłko
Jaśmin-róża-orchidea
Sandał-cedr-róża
Adonis
Afrodyta
Sen nocy
Kawa-czekolada

W Krakowskiej Jaskini Solnej znajdziecie przeróżne olejki, jak i kominki zapachowe, czy ceramiczne nawilżacze powietrza w różnych kształtach i kolorach 🙂 Serdecznie zapraszamy!

 

 

One Review

  1. Hej.

    Bardzo dobry artykul. Aromaterapia jest swietna. Od kilku lat uzywam olejkow eterycznych miejscowo, jak i rozpylam sobie w domu w dyfuzorze zapachowym. Bez 2 zdan polecam aromaterapie kazdemu jako naturalny sposób na wiele dolegliwosci.

    Pozdrawiam serdecznie.
    Krzysztof

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *